anony

práce přesčas a její proplacení

Dobrý den , můj problém se týká proplacení přesčasů a víkendových prací ......... Abych začal ....... ve smlouvě mám odpracovat 40 hodin týdně ve výsledku odpracuji kolem 50 hodin týdně za což už mi zaměstnavatel nezaplatí . V prosinci minulého roku sem měl odpracováno 50 hodin přesčasů z toho každý víkend jsem byl v práci (( vím co je v zákoníku práce , přesčas=průměrná mzda + 25% nebo volno , nepodařilo se mi dohledat zdali se jedná o placene volno či neplacené ) Zaměstnavatel nám ty hodiny jěště pořádně oseká . Ve firmě je malo lidi takže například když si já vezmu dovolenou kolega musí pracovat celý den ( za což už nedostane zaplaceno )Párkrát jsem urgoval vedoucího o protizakoném jednaní a žádal jsem nápravu marně dostalo se mi výhružek a zastrašovaní , prý pokud se mi to nelibí mám jit nahoru dát výpověd´ a jít pracovat do Lídlu . Vedoucí nám řekne že nás do toho nenutí že to je z naší vlastní vůle ( což je pravda sice , ale ne ve všech případech)Většina lidí ve firmě se bojí cokoli říct aby jim nestrhli částků z variabilní složky na výplatě . Poslal sem na firmu inspektorát města pražského , který asi po pul roce přišel kontrola trvala asi 2 dny z toho se nezeptali jediného zaměstnance prodejny zdali je vše korektní . Po měsíci přišel výsledek že firma jedna naprosto v souladu se zakoníkem práce ( posílal jsem výplatní pásky na kterých přesčasy nejsou uvedené , posílal jsem pro srovnaní moji docházku vlastnoručně evidovanou , protože evidentně zaměstnavatel nám maže hodiny ze systému jak se mu zlíbí ) co sem si pročítal stránky je jednoduše prokazatelné že zaměstnavatel porušuje naše práva jak je tedy možné že inspektorát nenašel žadný problém ? jako třešnička bylo to , že po navštěvě inspektorátu nám začli proplácet alspon víkendovou práci ( jen tak zničeho nic ? proč ? když bylo vše vpořádku ) což zavání korupcí . hodlám za naše práva nadále bojovat i když sám .Jedná se o docela velkou českou firmu kolem 300–400 zaměstnanců ( která má všude reklamy daří se jí dobře a dostaváme do mailu jak se každoročně zvedá obrat o víc než 50% ) Naše firma nemá odbory a bojím se že kdybych je založil lidi budou mít strach se k nim připojit a a že jakmile začnu nabírat lidi a nabádat je o připojení tak se mě zaměstnavatel zbaví . Prosím o radu jak dál nejlépe postupovat abych si udržel práci, vytvořil nám důstojné podmínky pro práci a pomohl všem lidem který doplací na jejich praktiky ( jedná se o 50–70 lidi kteří pracují na prodejnách ) . Děkuji všem který mi budou ochotní poradit jak dále postupovat

Nejlepší odpověď
anonym

Tohle je na dost dlouhé povídání. Za prvé, pokud vám nadřízený uzná náhradní volno, tak je to tak, že za hodiny odpracované navíc si vybíráte hodiny volna. Proplatit by se měly přesčasy, které nevyčerpáte. Když si hodiny vyberete, tak je vše v pořádku. Samozřejmě, že nesmíte zapomenout ještě na přestávky a pauzu na oběd. Takže ačkoliv máte týdenní pracovní dobu stanovenou na 40 hodin, tak se vlastně jedná minimálně o 42,5 hodiny.
Pokud jde o dokladování vaší odpracované doby, tak by inspekce mohla brát jako doklad evidenci docházky zaměstnanců. Předpokládám, že máte počítačový snímací systém. Do toho nelze vstoupit, pokud se při příchodu do zaměstnání řádně přihlásíte a odhlásíte při odchodu. Alespoň systém docházky, který jsem znala, mne pustil doplnit údaj u pracovníka, který neměl záznam proveden. Jinak se doplňovaly údaje až při uzávěrce (zpracování výplat). Netuším nic o tom, jak na vašem pracovišti máte práci organizovanou, ale nezdá se mi, že by mohlo jít až natolik o porušování zákoníku práce.
Kvalitní odborová organizace by vám velmi prospěla, protože byste mohli požadovat po vedení řadu důležitých informací, které vám nyní zjevně chybí. Zaměstnavatelé se z pochopitelných důvodů budování odborů na pracovišti brání. Můžete ale zcela slušně požádat nadřízeného, aby Vám vysvětlil, jak to vlastně je s pracovní dobou a jak s proplácením přesčasů, atd. V případě, že nebude ochotný s vámi hovořit, obraťte se na mzdovou účetní. Pokud se potvrdí, že zaměstnavatel porušuje vaše pracovní práva, můžete si stěžovat, ale opatrnost je na místě. S největší pravděpodobností se k vám asi moc lidí nepřidá a vy můžete skončit jako nezaměstnaný. Zastání před zneužitím zákona je zde, bohužel, díky nedostatku práce nepravděpodobné.

Další odpovědi
arygnoc

jediný postup, ktorý vás môže uspokojiť, je výpoveď.

bohužiaľ, v čr bežná praktika (keď som ešte pre niekoho pracoval, som sa s týmito praktikami normálne stretával).
sa divím, že vás ešte nevyhodili.

prípadne ostáva už iba ísť na políciu, kde by prípad mohol riešiť odbor hospodárskej kriminality, ale nejaké odmazávanie hodín – tým sa zaoberať asi nebudú, majú v hľadáčiku väčšie ryby (aspoň dúfam), takže vás odsunú ako banalitu.

držím vám palce v ďalšom zamestnaní.

rigormortis

1. Podejte trestní oznámení kvůli porušení základního ustanovení pracovního zákona: za odvedenou práci náleží zaměstnanci výplata.
Pokud by se k vám někdo přidal, ušetříte za soudy.
Během soudu, kdyby vás vyhodili, je možné podat další trestní oznámení z důvodu neoprávněné výpovědi (tam vám nakonec dají ušlou mzdu).
2. Nebo dejte hodinovou výpověď na základě neproplacení mzdy, nebo její části (tedy neproplacené hodiny), pokud nepodepíše šéf, jděte za jednatelem, potom za sekretářkou, až to někdo podepíše.
Pokud by vás zastrašovali, buďte v klidu, jestli na vás dají soud, tak bude vyšetřovat jestli se opravdu proplácí nebo ne.
3. inspektorátu práce bych zavolal a s podloženýmy informacemi (nechte si podepsat denní docházku papírově) bych se dožadoval další kontroly.
4. ombudsman

Doplňuji:
Lahny: to nemyslýš vážně?

To už jste zapomněli proč jste zvonily? Pro peníze nebo pro svobodu?

anonym

Sice ti neporadím, ale toto „JSME PŘECE CHTĚLI“, to je důsledek zvonění klíčema na náměstích.Před tímhle nás komunisti varovali, ALE MY JSME JIM NEVĚŘILI.To je praktická ukázka kapitalismu VYKOŘISŤOVÁNÍ ČLOVĚKA ČLOVĚKEM.
Dcera pracovala u soukromníka (ona a on, jako majitel obchodu) a za půl roku měla 250 hodin přesčasů.Nejdříve sliboval, že ji to proplatí, pak že si to bude moci vybrat v náhradním volnu a nakonec od něho utekla, protože byly už neúnosné ty jeho požadavky (po pracovní době doplňování zboží, úklid prodejny atd.)
A radil bych tohleto šířit dále, ABY MODŘÍ PTÁCI KONEČNĚ POCHOPILI, ŽE NE VŠEM LIDEM SE DAŘÍ DOBŘE.

ivzez

K přesčasům:

Zaměstnavatel vždy musí zaplatit za odvedenou práci mzdu,
mzda vždy náleží i za hodiny nařízené práce přesčas.

Jediné v čem mají zaměstnavatel i zaměstnanec volnější ruku, je,
zda bude práce přesčas odměněna navíc příplatkem (min. 25 %)
nebo náhradním volnem.

Náhradní volno je vždy placené a poskytuje se místo příplatku za přesčas.
Náhradní volno se poskytuje ve stejném počtu hodin,
kolik hodin práce přesčas zaměstnanec odpracoval.

Čerpání náhradního volna určuje zaměstnavatel.
Neurčí-li zaměstnavatel čerpání náhradního volna
v následujích 3 měsících, náleží zaměstnancům příplatek.

Pro zaměstnance je výhodnější náhradní volno (získá 75 % navíc).
Pro zaměstnavatele je naopak výhodnější zaplatit příplatek 25 %.

K neproplaceným přesčasům:
Vyzvěte zaměstnavatele písemně k doplacení dlužné mzdy za práci přesčas
a k doplacení dlužných příplatků za práci přečas.

Mělo by o výzvu (zaměstnavatel je povinen zaplatit,
proto nedoporučuji žádat nebo prosit!!).

Výzvu zašlete doporučeným dopisem s dodejkou,
nezapomeňte přiložit kopie docházky
(originály si ponechte pro případný soud).

Další možností je okamžité zrušení pracovního poměru
pro nevyplacení mzdy nebo její části (podle § 56, odst. 1 písm. b).
V takovém případě byste měl podle odst. 2 téhož § nárok
na náhradu mzdy za dobu odpovídající výpovědní době
(minimálně za dva měsíce).

Zrušení pracovního poměru by muselo být písemné
a musí být doručeno druhé straně.
Pracovní poměr končí okamžikem doručení.

Ke kontrole inspektorátem práce:

Tipuji, že zaměstnavatel nesleduje odpracovanou dobu elektronicky
a že odpracovanou dobu zadává „ručně“.

Zaměstnavatel podle mne bude „papírově“ mít vše v pořádku,
(jinak bu mu nevycházely mzdy ani pracovní a odpracovaná doba),
takže inspektorát nic najít nemohl.

Další problém vidím v tom, že inspektorát kontrolu ohlašuje předem,
takže se zaměstnavatel mohl na návštěvu připravit.

Pokračujte ve vlastní evidenci pracovní doby a nechávejte si
odpracovanou dobu někým potvrdit – nejlépe nadřízeným,
ale mělo by postačit i potvrzení ostatních (min. 2 až 3) spolupracovníků.

K odborové organizaci:
K založení odborů stačí tři zaměstnanci.
Dohodnete-li se dvěma kolegy, můžete odborovou organizaci založit.
Budete-li jen 3, bude pro zaměstnavatele obtížnější se Vás zbavit,
protože by k výpovědi potřeboval souhlas odborové organizace.

Po dobu krize pomáhají odbory všem zaměstnancům, nejenom
členům odborů. Můžete navštívit krajskou (ve větších okresech najdete i okresní) bezplatnou právní poradnu ČMKOS.

Odborová centrála Vám může pomoci při založení nové organizace.
Ale může Vám pomoci i odborová organizace některého jiného
zaměstnavatele v okolí.

Ideální by byl podnik stejného oboru (odborová organizace by znala specifika oboru), ale není to bezpodmínečně nut­né.

Mzdová účtárna Vám podle mne v ničem nepomůže,
protože její zaměstnanci plní pokyny zaměstnavatele.

_____
Poznámky k předchozím odpovědím:

Začínám mít pocit, že Ocko v této oblasti
záměrně odpovídá nepřesně, špatně a chybně
(tentokrát ohledně pracovní doby, přesčasů i náhradního volna ).

Nesmyslně odpovídají i Arygnoc a Rigormortis:
Trestní oznámení i hospodářská kriminalita je nesmysl!
V tomto případě je nutné se obracet na inspektorát práce.
Pokud oblastní inspektorát neplní své povinnosti, pak na nadřízený útvar.

Ocko,
při pracovní době 40 hodin týdně nikdy nejde o 42,5 hodin.

Povinná přestávka na jídlo a oddech, kterou musí zaměstnavatel poskytnout
nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce, se totiž nezapočítává do pracovní doby.

Kromě toho existují zaměstnavatelé, kteří místo 40 hodin týdně
platí za 37,5 hodin týdně (ze 40 hodinové pracovní doby odečtou přestávky).

U dalších zaměstnavatelů neumožňuje typ provozu
opustit v době přestávky pracoviště.
V takovém případě se přestávka započte do pracovní doby.