Avatar uživatele
Registrovaný

Přesčasová práce-jak ji platit

Pracuji na půl úvazku/na 4 hodiny/ jako uklizečka ve škole.Ted se škola maluje a abychom to se školnicí stihli,pracuji i déle,než je můj uvazek.Denně tak asi 3 hodiny navíc.Mám nárok na zaplacení přesčasů a nebo si je můžu alespon vybrat jako náhradní volno?Bylo mi řečeno p.ředitelkou,že to nejde,že práci musíme stihnout za normální pracovní dobu/i školnice je tam déle,protože to se opravdu nedá stihnout za normální pracovní dobu/ a tak vlastně pracuji navíc a zadarmo.O nějaké odměně a nebo prémiích radši nemluvím,nikdy jsem je nedostala.A jak je to s umýváním oken?Je už to práce ve výškách?Musím vystoupat na třetí a čtvrtý schod na kovových schůdkách.Je za tuhle práci nějaký příplatek?A ještě-mám na takovéhle příplatky nárok ze zákona a nebo je to jen v rukou mé nadřízené,p.ředitelky školy?Zřizovatelem školy je obecní úřad naší obce.Děkuji mockrát

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

1) práce ve výškách je TUŠÍM od 1,5 m nad podlahou.
2)Práci přesčas Vám může zaměstnavatel nařídit jen za podmínek dané zákonem §93 zákona 262/2006 Sb. zákoník práce (http://portal.gov.cz/…

"(2) Práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami, popřípadě za podmínek uvedených v § 91 odst. 2 až 4 i na dny pracovního klidu. Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce.
(3) Zaměstnavatel může požadovat práci přesčas nad rozsah uvedený v odstavci 2 pouze na základě dohody se zaměstnancem."

3) Co se týče platu máte národ na volno nebo Vám ho musí proplatit, záleží a dohodě.

Je to §114 téhož zákona (http://portal.gov.cz/…

"
(1) Za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci mzda, na kterou mu vzniklo za tuto dobu právo (dále jen "dosažená mzda"), a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku.
"

 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1815
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 669
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 391
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.