Přesčasová práce-jak ji platit

Pracuji na půl úvazku/na 4 hodiny/ jako uklizečka ve škole.Ted se škola maluje a abychom to se školnicí stihli,pracuji i déle,než je můj uvazek.Denně tak asi 3 hodiny navíc.Mám nárok na zaplacení přesčasů a nebo si je můžu alespon vybrat jako náhradní volno?Bylo mi řečeno p.ředitelkou,že to nejde,že práci musíme stihnout za normální pracovní dobu/i školnice je tam déle,protože to se opravdu nedá stihnout za normální pracovní dobu/ a tak vlastně pracuji navíc a zadarmo.O nějaké odměně a nebo prémiích radši nemluvím,nikdy jsem je nedostala.A jak je to s umýváním oken?Je už to práce ve výškách?Musím vystoupat na třetí a čtvrtý schod na kovových schůdkách.Je za tuhle práci nějaký příplatek?A ještě-mám na takovéhle příplatky nárok ze zákona a nebo je to jen v rukou mé nadřízené,p.ře­ditelky školy?Zřizovatelem školy je obecní úřad naší obce.Děkuji mockrát

Nejlepší odpověď
Michal Kole

  1. práce ve výškách je TUŠÍM od 1,5 m nad podlahou.

2)Práci přesčas Vám může zaměstnavatel nařídit jen za podmínek dané zákonem §93 zákona 262/2006 Sb. zákoník práce (http://portal­.gov.cz/wps/por­tal/_s.155/701/­.cmd/ad/.c/313/­.ce/10821/.p/8411?PC_8­411_p=93&PC_8411_l=262/2­006&PC_8411_ps=50#10821)

„(2) Práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami, popřípadě za podmínek uvedených v § 91 odst. 2 až 4 i na dny pracovního klidu. Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce.
(3) Zaměstnavatel může požadovat práci přesčas nad rozsah uvedený v odstavci 2 pouze na základě dohody se zaměstnancem.“

  1. Co se týče platu máte národ na volno nebo Vám ho musí proplatit, záleží a dohodě.

Je to §114 téhož zákona (http://portal­.gov.cz/wps/por­tal/_s.155/701/­.cmd/ad/.c/313/­.ce/10821/.p/8411?PC_8­411_p=114&PC_8411_l=262/­2006&PC_8411_ps=50#10821)

(1) Za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci mzda, na kterou mu vzniklo za tuto dobu právo (dále jen "dosažená mzda“), a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku.
"

Michálek1245

Tohle určitě práce ve výškách není. Jak říká kolega, tak je to někde od jednoho metru výše. To byste v té práci pak nemohl vyměnit ani žárovku, abyste na to neměl speciální školení BOZP anebo firmu jako https://www.har­dymt.cz/ :)) Ale to nechci vůbec zlehčovat. Důležité je vědět, že tohle jsou věci, které musejí být vyjasněné dostatečně dopředu a spousta lidí (nebo šéfů) nebo to zapomíná (záměrně i nezáměrně).