akrij

práce přesčas

Jsem zaměstnancem obecního úřadu, dle jakého zákona či předpisu je zakázáno zaměstnancům proplácet přesčasové hodiny. Nemůže jít pouze o názor paní starostky?
Dík za odpověď.

Odpovědi
LuciJe

Záleží na smlouvě. Pokud v ní máte napsáno, že se mzda stanovuje s tím, že v případě potřeby je v ní zahrnutá i nutná práce přesčas, pak má paní starostka pravdu.

standa

ZÁKAZ proplacení přesčasů implicitně neřeší žádný předpis (v Zákoníku práce je upraven pouze režim nařizování přesčasů).

Pokud se v zaměstnání zdržíte déle a tato práce nebyla nařízena, pak se nemůže jednat o práci přesčas, za kterou byste si nárokoval proplacení. K tomu by mohlo dojít jedině tehdy, když vám práci přesčas nařídí nadřízený, případně když tento nadřízený váš úmysl pracovat přesčas akceptuje.