Zlatý

může zaměstnavatel nařídit přeščas?

S jakým předstihem tak musí učinit?

Může tak učinit, např. že na ranní směně přikáže zaměstnanci, že bude dělat i odpolední (tj. 12 nebo 16 hodin?)
Doplňuji:
Upřesním:

se těším, že jdu domů a přijde šéf a řekne:
"Nene, nedošli mi lidi, zůstaneš tu ještě 4 hodiny."

Tohleto může?

Pochopím, když mi řekne dejme tomu týden dopředu, že příští týden se budou v pondělí, středu a čtvrtek (třeba) dělat 12-tky, ale takhle?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Může, za zákonem stanovených podmínek.
M.j., když je to z provozních důvodů nezbytné a pracovník má následně nárok na delší volno před nástupem další směny podle celkové délky pracovního výkonu.

Další odpovědi:

Bronzový

Pokud tomu nebrání kolektivní dohoda mezi daným zaměstnavatelem a odbory, pak může nařídit práci přesčas bez jakéhokoli předstihu (osobně to ale považuji za velmi neetické). Zákon toto neupravuje.
Doplňuji:
To rozmezí, o němž píše uživatelka Andělé, v zákoníku práce stanovené není. Je to nesmysl.

Zdroj: § 93 zákona č. 262/2006 Sb. (zákoník práce)

Pokročilý

http://www.penize.cz/…

Tady o tom je článek.

Myslím si, že když by ste si stěžoval, stejnak vás zaměstnavatel vyhodí z práce.

Zlatý

Ráno Vám zaměstnavatel nemůže nařídit,že odpoledne zůstanete déle.Ze zákona Vám přesas nařídit může,ale s předstihem.V zákoníku práce je určené rozmezí,kolik dní dopředu Vám je povinen přesčas nařídit.Když Vám to nařídí nečekaně v ten samý den,je to jen na Vás.
Doplňuji:
Já jsem to rozmezí na vlastní oči opravdu četla,ale je pravda,že už je to několik let,kdy stejný problém řešila má matka a obě jsme to našly v zákoníku práce.Je možné,že se to změnilo,tím se omlouvám:-)

Zlatý

Zkoušel jsem se vzepřít, ale dostal jsem nakládačku. A musel jsem ty brambory na zahrádce okopávat baterce. Zaměstnavatel / manželka je holt šéf nad životem a smrtí. Někdy raději neodmlouvat.

Bronzový

V dnešní době může zaměstnavatel úplně všechno a my dělníci můžeme tak akorát být "rádi, že máme práci". (oblíbená věta našich bossů).

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1815
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 669
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 391
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.