arygnoc

může zaměstnavatel nařídit přeščas?

S jakým předstihem tak musí učinit?

Může tak učinit, např. že na ranní směně přikáže zaměstnanci, že bude dělat i odpolední (tj. 12 nebo 16 hodin?)
Doplňuji:
Upřesním:

se těším, že jdu domů a přijde šéf a řekne:
„Nene, nedošli mi lidi, zůstaneš tu ještě 4 hodiny.“

Tohleto může?

Pochopím, když mi řekne dejme tomu týden dopředu, že příští týden se budou v pondělí, středu a čtvrtek (třeba) dělat 12-tky, ale takhle?

Nejlepší odpověď
anonym

Může, za zákonem stanovených podmínek.
M.j., když je to z provozních důvodů nezbytné a pracovník má následně nárok na delší volno před nástupem další směny podle celkové délky pracovního výkonu.

Další odpovědi
MrGandy

http://www.pe­nize.cz/pracov­ni-pomer/61111-kdy-vam-muze-firma-naridit-praci-prescas

Tady o tom je článek.

Myslím si, že když by ste si stěžoval, stejnak vás zaměstnavatel vyhodí z práce.

Andělé

Ráno Vám zaměstnavatel nemůže nařídit,že odpoledne zůstanete déle.Ze zákona Vám přesas nařídit může,ale s předstihem.V zá­koníku práce je určené rozmezí,kolik dní dopředu Vám je povinen přesčas nařídit.Když Vám to nařídí nečekaně v ten samý den,je to jen na Vás.
Doplňuji:
Já jsem to rozmezí na vlastní oči opravdu četla,ale je pravda,že už je to několik let,kdy stejný problém řešila má matka a obě jsme to našly v zákoníku práce.Je možné,že se to změnilo,tím se omlouvám:-)

venkovan

Zkoušel jsem se vzepřít, ale dostal jsem nakládačku. A musel jsem ty brambory na zahrádce okopávat baterce. Zaměstnavatel / manželka je holt šéf nad životem a smrtí. Někdy raději neodmlouvat.

dagry

V dnešní době může zaměstnavatel úplně všechno a my dělníci můžeme tak akorát být „rádi, že máme práci“. (oblíbená věta našich bossů).