RomanSp

Jak pochopit přesčasy a jejich proplácení?

Pracuji v nepřetržitém provozu ve směnách denní – noční, vždy 12 hodin. Jeden týden mám 48 hodin, druhý třeba 24 hodin. Ze zákona jsem pochopil, že ten dlouhý týden je s přesčasy. Nebo ne? V týdnu mám hodinový limit 37,5 hodin. A aby to nebylo jednoduché, mám zkrácený úvazek na 30 hodin na týden. A jak na to nyní? Za minulý měsíc mám odpracováno 144 hodin, měsíc před tím 156 hodin. Neměl bych mít na lístku i nějaký přesčas?
Smlouvu mám na minimální měsíční mzdu. Domnívám se, přesčasy by se eventuálně počítaly až při součtu za měsíc, ale až po navršení týdenního limitu 37,5 hodin. Tedy od 30 do 37,5 hodiny by to bylo bez přesčasů, a od 37,5 nahoru by to byl přesčas. Že se to nepočítá za týden, ale za měsíc v součtu všech 4 týdnů. Tedy pokud v jednom týdnu mám jakoby přesčas a druhý podčas, v součtu to udělá třeba 68 hodin za 2 týdny, což je sice 8 hodin navíc, ale nikoliv v přesčasu. Za případné odpovědi děkuji.

Odpovědi
elkon

Záleží co máš na pracovní smlouvě.

Dochy

Pokud máš 30 hodin týdně, tak bych očekával, že v průběhu měsíce by Ti hodiny měli odpovídat tomu úvazku… Sjednanou máš hodinovou sazbu nebo měsíční? Plus mínus pár hodin (rozdíl může vzniknou tím jak vyjdou směny) bych očekával že se vyrovná s následujícím měsícem. Směny bys měl mít naplánovány tak, aby to v průměru vyšlo na těch 30h/týden. Přesčas bude až Ti šéf nařídí extra pár hodin proto, že třeba Tvůj kolega nemůže přijít včas kvůli návštěvě lékaře… A nebo ti naplánuje směn více než odpovídá Tvému úvazku…

Mc Merkurion

… a když odečteš přestávku na oběd (pauzu) po 6 hodinách směny, nevím jistě jestli při 12 nejsou dvě, nemáš přesčas žádnej, a počítá se to při klouzavým týdnu po měsíci (spočítej si to za 14 dní a to se vyrovnává) …

mosoj

Pokud jste se dohodl se zaměstnavatelem na kratší pracovní době v délce 30 hodin, pak se práce odpracovaná do zákonem stanoveného limitu (40 hodin v případě jednosměnného provozu) nepovažuje za přesčas. Za tuto dobu vám proto náleží pouze dosažená mzda, nikoli příplatek za práci přesčas. Na druhou stranu ale můžete tuto práci „navíc“ odmítnout vykonávat.

Pozor.
Rozlišuje se kratší pracovní doba a zkrácená pracovní doba. U každého typu se práce přesčas posuzuje jinak. Jak to máte vy , znáte také jenom vy!!

RomanSp

Smlouvu mám na minimální měsíční mzdu. Domnívám se, přesčasy by se eventuálně počítaly až při součtu za měsíc, ale až po navršení týdenního limitu 37,5 hodin. Tedy od 30 do 37,5 hodiny by to bylo bez přesčasů, a od 37,5 nahoru by to byl přesčas. Že se to nepočítá za týden, ale za měsíc v součtu všech 4 týdnů. Tedy pokud v jednom týdnu mám jakoby přesčas a druhý podčas, v součtu to udělá třeba 68 hodin za 2 týdny, což je sice 8 hodin navíc, ale nikoliv v přesčasu.