Může zaměstnavatel nařídit pracovat čtyři po sobě jdoucí 12 – ti hodinové směny a pak dva dny volna a znovu opakovat?

Doplňuji:
Pro franku : u nás se tomu říká 3 směný provoz,pokud by to byl 4 – směný(dlouhý a krátký týden),neptal bych se!

Nejlepší odpověď
standa

Vámi zmíněné nerovnoměrné rozvržení pracovní doby:
PO – 12
ÚT – 12
ST – 12
ČT – 12
PÁ – volno
SO – volno
NE – 12
PO – 12
ÚT – 12
ST – 12
ČT – volno
PA – volno
SO – 12
NE – 12
atd.

je v ROZPORU s několika ustanoveními zákoníku práce:

  1. § 79/1

Délka stanovené týdenní pracovní doby nesmí překročit 40 hodin týdně.
(v případně 3-směnného provozu → 37,5 hod.)

  1. § 83/1

Průměrná týdenní pracovní doba bez práce přesčas nesmí(…)přesáhnout stanovenou týdenní pracovní dobu za období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích

  1. § 93/2

Nařízená práce přesčas nesmí(…)činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce.

Nicméně, kde není žalobce, není soudce…, jinými slovy máte rozmyšleno, zda jít do tohoto sporu, který u soudu 100% vyhrajete, ale o práci přijdete?
Protože tento zaměstnavatel si najde důvod, jak s vámi legitimně ukončit prac.poměr…

Pokud by ale rozvrh směn byl stanoven tak, že po těch čtyřech dvanáctkách by následovaly TŘI dny volna, tak pak by to bylo snad snesitelné…, lehce by skřípal pouze celkový roční limit přesčasů, který by musel být větší jak 150 hod., ale to by se dalo nějak eliminovat (čerpáním dovolené, občas nějaké náhradní volno apod.)

Další odpovědi
Ella

řekla bych že rozhodně ne, vždyť je to nezvládnutelné! Mezi jednotlivými směnami by mělo být nejméně šest nebo osm (nejsem si jistá) hodin volna!

jennysh

Bohužel i to se dá, a zaměstnavatel na to právo má.

franku

Právo na to má.Říká se tomu 4směnný provoz.

elektrikář

My jsme to mněli takhle 2 denní služby 2 noční a 2 dni volna.

Salvaje

Nejsem si úplně jistá, ale myslím, že ze zákona můžou být maximálně 3 dny posobě dvanáctky…