Avatar uživatele
jitunka

Pracovní doba a její délka

Dobrý den,ráda bych přesně věděla jak je to s denní pracovní dobou. Kolik vlastně se má pracovat hodin? Možnost je platit 7,5 nebo 8hodin s tím,že fyzicky je pracovník v práci 8,5h nebo je pracovní doba 7,5 a fyzicky je pracovník v práci 8h. A při rozpisu 8,5h/den, není už ta půlhodina přesčas? Díky za odpověď Jitka

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? chudst, franku před 4689 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
standa

Je rozdíl mezi:

  1. odpracovanu dobou, za kterou přísluší mzda/plat
  2. dobou, strávenou na pracovišti

ad a)
tato doba může být téměř jakákoli (0,5–12 hod. denně)…, záleží na dohodě v pracovní smlouvě

ad b)
k odpracované době se však v některých případech připočítává další doba, kterou zaměstnanec stráví na pracovišti, a to doba zákonných přestávek v práci (§ 88 ZP):

  • doba na oddech
  • doba na jídlo

Až na výjimky uvedené v § 88 se tato doba NEZAPOČÍTÁVÁ do odpracované doby.


Praktický případ:

  • zaměstnanec má v pracovní smlouvě dohodnut standardní režim 40 hod./týdně
  • denně však v práci musí strávit nejméně 8,5 hod. (spíše však 9 hod.), a to proto že čas, který zaměstnanec stráví na obědě (zpravidla však oběd za 30 min. nestihne) se nezapočítává do odpracované doby
  • takže zaměstnenc, který příjde ráno v 7:00 hod. má nárok jít nejdéle ve 13 hod. na oběd (30 min.) a potom, ale může z práce odpoledne odejít nejdříve v 15:30

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast4h3.aspx

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
franku

Pracovní doba může být 7,5hod. i 8hod.+ min. 0,5hod.přestávka.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
slimaczek

Pokud pracujete 8,5 hod. denně je Vaše pracovní doba 8 hod. za kterou pobíráte mzdu a 0,5 hod. přestávka na jídlo a oddech. Neplacená. Tato se nezapočítává do pracovní doby.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
janesis

Já mám asi smůlu.Dělám 15ti hodinové směny na smlouvu mám 7,5 a 7hodin mám jako dohodu:( Dnes to šulí jak můžou:((((

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Karel Brož

Já s tímto tvrzením mohu jednoznačně souhlasit, mám pocit, že zkrácení pracovní doby může být ve vhodném případě polepšením si i pro zaměstnavatele. Pokud víte, že za pár hodin jdete domů, tak se do práce dáte naplno. Já si po pracovní době moc rád doma „kutím“ a to mne motivuje – minulý týden jsem si například objednal zlevněné těsnění z obchodu https://www.tes­nenitexim.cz/AK­CNI-ZBOZI-c46_0_1.htm a po večerech ho doma instaloval 🙂

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony