jitunka

Pracovní doba a její délka

Dobrý den,ráda bych přesně věděla jak je to s denní pracovní dobou. Kolik vlastně se má pracovat hodin? Možnost je platit 7,5 nebo 8hodin s tím,že fyzicky je pracovník v práci 8,5h nebo je pracovní doba 7,5 a fyzicky je pracovník v práci 8h. A při rozpisu 8,5h/den, není už ta půlhodina přesčas? Díky za odpověď Jitka

Nejlepší odpověď
standa

Je rozdíl mezi:

  1. odpracovanu dobou, za kterou přísluší mzda/plat
  2. dobou, strávenou na pracovišti

ad a)
tato doba může být téměř jakákoli (0,5–12 hod. denně)…, záleží na dohodě v pracovní smlouvě

ad b)
k odpracované době se však v některých případech připočítává další doba, kterou zaměstnanec stráví na pracovišti, a to doba zákonných přestávek v práci (§ 88 ZP):

  • doba na oddech
  • doba na jídlo

Až na výjimky uvedené v § 88 se tato doba NEZAPOČÍTÁVÁ do odpracované doby.

Praktický případ:

  • zaměstnanec má v pracovní smlouvě dohodnut standardní režim 40 hod./týdně
  • denně však v práci musí strávit nejméně 8,5 hod. (spíše však 9 hod.), a to proto že čas, který zaměstnanec stráví na obědě (zpravidla však oběd za 30 min. nestihne) se nezapočítává do odpracované doby
  • takže zaměstnenc, který příjde ráno v 7:00 hod. má nárok jít nejdéle ve 13 hod. na oběd (30 min.) a potom, ale může z práce odpoledne odejít nejdříve v 15:30

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast4h3.aspx

Další odpovědi
franku

Pracovní doba může být 7,5hod. i 8hod.+ min. 0,5hod.přestávka.

slimaczek

Pokud pracujete 8,5 hod. denně je Vaše pracovní doba 8 hod. za kterou pobíráte mzdu a 0,5 hod. přestávka na jídlo a oddech. Neplacená. Tato se nezapočítává do pracovní doby.

janesis

Já mám asi smůlu.Dělám 15ti hodinové směny na smlouvu mám 7,5 a 7hodin mám jako dohodu:( Dnes to šulí jak můžou:((((

Karel Brož

Já s tímto tvrzením mohu jednoznačně souhlasit, mám pocit, že zkrácení pracovní doby může být ve vhodném případě polepšením si i pro zaměstnavatele. Pokud víte, že za pár hodin jdete domů, tak se do práce dáte naplno. Já si po pracovní době moc rád doma „kutím“ a to mne motivuje – minulý týden jsem si například objednal zlevněné těsnění z obchodu https://www.tes­nenitexim.cz/AK­CNI-ZBOZI-c46_0_1.htm a po večerech ho doma instaloval 🙂