sandy45

Může mě zaměstnavatel nařídit 2 půlhodinové přestávky v pracovním režimu 8 hodin?

Nejlepší odpověď
standa

NEMŮŽE.

Ze zákona (§ 88 zákoníku práce) je sice zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci nejdéle po 6 hodinách (…) přestávku (…)v trvání nejméně 30 minut.

Ale přestávky nemohou být poskytovány (nařizovány) dle libovůle zaměstnavatele např. každou hodinu…, museli byste se na tomto režimu se zaměstnavatelem písemně dohodnout (viz ustanovení § 4b, odstavec 2 ZP)

Doplňuji:
To Drap, Mapel:
Pokud jsou na straně zaměstnavatele provozní důvody, které opravňují ´nařizování´ či poskytování přestávek jinak než v obvyklém čase oběda…, potom se ale na tomto musí obě strany předem dohodnout, nejlépe už v pracovní smlouvě. Pokud by tomu takto nebylo, tak by TEORETICKY zaměstnavatel mohl zaměstnance posílat na přestávky třeba i pětkrát za den, což je zjevně nepřiměřené…

To Ocko:
nemáte pravdu 🙂

Zaměstnavatel nemá právo poskytovat neomezené množství přestávek, což jinými slovy tvrdíte. Zaměstnavatel má povinnost poskytnout přestávku nejdéle po 6ti hodinách…, ale pokud by chtěl poskytovat, resp. nařizovat z různých provozních důvodů větší počet přestávek, tak to sice může, ale musí „to“ být buď zakotveno v pracovní smlouvě nebo po jíné písemné dohodě zaměstnavatele a zaměstnance. Pokud by tento princip neplatil, tak by se klidně mohlo stát, že zaměstnavatel bude zaměstnanci jeden týden nařizovat přestávky každou lichou hodinu, druhý týden každou sudou, třetí týden zase jinak apod. To nejde 🙂

Zdroj: http://www.ful­soft.cz/33/262-2006-sb-zneni-ucinne-od-1-1-2012-zakon-zakonik-prace-uniqueidOhwOu­zC33qe_hFd_-jrpTl4cdX9Ek5­l8trfB9QhD2JsCD-vMUnwPlw/?uri_vi­ew_type=4

Další odpovědi
anonym

Je třeba si uvědomit v tomto zákoně význam slova NEJMÉNĚ. Nejméně půl hodiny může tedy klidně činit celou hodinu. Podle §88/2 může být přestávka rozdělena. Pokud to mají být dvě přestávky, tak potom má zaměstnavatel zákonné právo nařídit 2 půlhodinové přestávky s tím, že je nesmí stanovit na začátek a konec pracovní doby. Pravdu má Drap.
Doplňuji:
Ad Standa, bohužel, zákon je jasný. Ten nejde obejít a je směrodatný pro všechny. Přečtěte si jeho znění ještě jednou.

Mapel

MŮŽE

Je tam psáno nejdéle po 6 hodinách. Tím pádem po 3 hodinách není problém. Záleží na konkrétní práci, zda charakter práce vyžaduje zvláštní bezpečnostní opatření, což je v některých profesech normální.

Drap

Může. Neni v tom žádný problém.