mojitek

pracovni smlouva

Dobry den(zrejme Stando 😉
Muj novy potencionalni zamestnavatel mi predlozil navrh prac smlouvy na dobu neurcitou s dodatkem o smluvnim platu…

„Čl.IV
Mzdové podmínky jsou stanoveny v dohodě o smluvním platu v souladu s příslušnými právními předpisy.Dohoda o smluvním platu je nedílnou součástí této smlouvy a lze ji měnit a doplňovat pouze s písemným souhlasem obou smluvních stran.
Pracovní podmínky, zejména rozvrh směn a pracovní doba jsou stanoveny rozhodnutím zaměstnavatele“.
„2. Délka a rozvrh pracovní doby: 5 dní v týdnu – 40 hod,není stanoven pevně,dle dispozic“
Potom je uvedeno v dodatku :
"Dohodu o smluvním platu
(příloha.č.2 k pra­covní smlouvě ze dne 15.3.2010)

Čl.I

1. Za vykonanou práci: barman náleží zaměstnanci dle pracovní smlouvy ze dne 15.3.2010 měsíční fixní plat:
…000,– Kč (slovy…korunčes­kých)nebudu to zde Stando uvadet.

„2. Při dosažení cílových měsíčních tržeb restaurace obdrží zaměstnanec dle výše uvedené smlouvy 10% ze zisku ve čtvrtletích zpětně.“

Chtel jsem se zeptat,proc to neni vse na 1 smlouve,proc „dohoda o smluvnim platu“? Nemelo by byt uvedeno take -jake ty "cilove mesicni trzby maji byt aby byly ty odmeny?
Co si o te smlouve myslite? Prosim laicky,pro lamu :o) Diky moc

Doplňuji:
Dekuji za odpoved,Stando. Jeste jsem se chtel zeptat: znamy mi rikal,ze jestlize je ta dohoda o platu(fixni plat atd) napsan ne primo ve smlouve,ale jako „dodatek ke smlouve“-muze si to prakticky zamestnavatel jednostranne menit jak chce -cili bez meho souhlasu.Jde mi o to,abych mel urcitou jistotu…
Diky moc a omlouvam se za dlouhy dotaz 😉

Nejlepší odpověď
standa

1. DOHODA O MZDĚ MIMO PRACOVNÍ SMLOUVU

  • podle ustanovení § 37/1.f) může být údaj o mzdě uveden odděleně od pracovní smlouvy

2. PODMÍNKY VYPLACENÍ POHYBL.SLOŽKY MZDY

  • určitě je stávající formulace nepřesná
  • jednak je nutné, abyste znal předem „plán“ nebo-li „cílovou měsíční tržbu“
  • a také je velmi důležité, aby byl jednoznačně popsán ukazatel „zisk“, ze kterého mají být vypláceny prémie
  • a navíc vazba vaší prémie na ukazatel ZISK je do jisté míry nespravedlivá, protože není ve vaší kompetenci hlídat „náklady“
  • doporučoval bych, abyste byl zainteresován určitým procentem z tržeb

3. ROZVH SMĚN

  • z uvedeného vyplývá, že máte stanovenu „nerovnoměrnou pracovní dobu“
  • v takovém případě je zaměstnavatel povinen vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit Vás s ním nejpozději 2 týdny předem, pokud se nedohodnete na jiné lhůtě oznamování týdenní rozvrhu (§ 84/1)
  • délka směny nesmí přesáhnout 12 hodin (§ 83/2)

ZÁVĚR:

  • dohodněte si ty podmínky pro výplatu pohybl.složky
  • co se týká NErovnoměrného rozvrhu pracovní doby, tak to bych nějak striktně nehrotil…, uvidíte sám po pár týdnech, zda se to dá akceptovat a nebo zda budete volit ukončení ve zkušební době

Doplňuji:
K otázce případné jednostranné změny mzdových podmínek lze uvést toto:

  • zaměstnavatel nemá povinnost uvádět mzd.podmínky do smlouvy
  • na druhou stranu každá DOHODA (např. o mzdových podmínkách) by měla obsahovat oboustranně vyvážené výpovědní podmínky a nebo by měla být takováto ´dohoda´ uzavřena na dobu určitou, např. na rok
  • takže, jak si to na začátku vyjednáte, takové to budete mít… 🙂

Zdroj: http://busines­s.center.cz/BU­SINESS/PRAVO/ZA­KONY/zakonik-prace/cast4h2.aspx

standa

  • na otázku se podívám odpoledne
  • ale už teď bych měl jedno doporučení, a to neuvádějte moje jméno do ´nadpisu´ otázek…, nemusí to působit dobře na ostatní potencionální odpovídače
  • díky za pochopení