rob1

Jak je to s pracovní dobou?

Zdravím,
je možné mít od pondělí do pátku 12-ti hod. směny? Není limit nějakých cca 37,5 hodin/týdně?

Děkuji za info

Nejlepší odpověď
ivzez

Zákoník práce stanoví týdenní pracovní dobu pro různé typy provozu.

Zmíněných 37,5 hodin by odpovídalo třísměnnému nebo nepřetržitému
provozu. V případě dvousměnného provozu jde o 38,75 hodin a v případě
jednosměnného provozu o 40 hodin týdně.

Pracovní dobu i rozvrh pracovních směn určuje zaměstnavatel.
Pokud Vám některý týden nařídí směn více, musí jich v jiném
týdnu nařídit méně.

Odpracovaná doba by za vyrovnávací období měla odpovídat
stanovené týdenní pracovní době. Vše nad tento rozsah je prací
přesčas, za niž vedle mzdy náleží i příplatek ve výši minimálně
25 % průměrného výdělku.

Vyrovnávací období může činit maximálně 26 týdnů, jenom v kolektivní
smlouvě lze dohodnout maximálně 52 týdnů.

———
Nevím, jak je to přesně u Vás. Je možné, že je vše v pořádku,
ale je možné i to, že zaměstnavatel porušuje zákoník práce.
[K posouzení situace jste neuvedl prakticky žádné informace.]

Další odpovědi
Klaproth

Týdenní limit se vypočítává za období půl roku. Když jsem pracoval v tiskárně, dělali jsme také pět nočních dvanáctek v kuse. Ale další týden jenom dvě ranní osmičky, v průměru to těch 37,5 hod týdně dalo.

meTTax

Jen doplním ivzez, co se přesčasu týče, za určitých okolností (§ 114 odst. 3 ZP) nemusí být proplácen, pokud už je „zahrnut“ do sjednané mzdy. Domnívám se, že toho občas bývá zneužíváno.