Lukasy

Muže zaměstnavatel nařidit dovolene?

Da celozavodni dovolenou na všechny dovolene kromě dvou dnu.

Nejlepší odpověď
anonym

Může a často praktikuje.
V současném znění ZP jsou 2 podmínky:

  1. Musí to být písemnou formou.
  2. Nejméně 14 dní předem.

Další odpovědi
jmhad

Ano,jak říká dědek – nástup dovolené určuje zaměstnavatel.Proto třeba během února ukončuje plán dovolených,který by mu měly požehnat odbory,pokud jsou.Tohle pravidlo dané ZP platí desítky let a stejnou dobu trvá názor,že si dovolenou určuji sám.
Bohužel,ale logicky to vyplývá z pracovněprávního vztahu,který jsem uzavřel se zaměstnavatelem,na jehož základě on mi určuje rozsah práce,tedy pracovní dobu a náplň pracovní činnosti,za které mě platí.Tedy i dovolenou.Jedině placené pracovní volno mohu čerpat v případech podle zákona a neplacené mohu žádat po dohodě.Ale jinak podpisem pracovní smlouvy se vlastně stávám výrobním prostředkem zaměstnavatele,kte­rý se mnou může v rámci zákona libovolně nakládat.

Děda Louda

Samozřejmě. Dovolenou vždycky určuje zaměstnavatel. Někdy je možno požádat o dohodu termínu čerpání.

Michal Kole

Bohužel může nařídit celovávodní dovolenou. např. v době vánočních svátků se tím snižují náklady na vytápění hal, kanclů, akorát pak 2. nebo 3. ledna máte pocit, že pracujete v ledničce