konnye

Může mi zaměstnavatel nařídit, abych šla z odpolední směny což je od 14:00 do 22:00 druhý den rovnou na ranní směnu, což

Doplňuji:
je od 06:00 do 14:00?

Nejlepší odpověď
Psychotic

V zákoníku práce je stanovena minimální délka nepřetržitého odpočinku mezi koncem jedné směny a začátkem následující směny na 11 hodin, u zaměstnance mladšího 18 let na 12 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích. Z uvedené zásady jsou stanoveny výjimky, podle nichž může být nepřetržitý odpočinek mezi dvěma směnami zkrácen až na 8 hodin po sobě jdoucích během 24 hodin zaměstnancům starším 18 let za podmínky, že následující odpočinek bude prodloužen o dobu zkrácení tohoto odpočinku

– v nepřetržitých provozech, při nerovnoměrně rozvržené pracovní době a při práci přesčas
 – v zemědělství
 – při poskytování služeb obyvatelstvu, zejména ve veřejném stravování, v kulturních zařízeních, v telekomunikacích a poštovních službách, ve zdravotnických zařízeních v zařízeních sociálních služeb,
 – u naléhavých opravných prací, jde-li o odvrácení nebezpečí pro život nebo zdraví zaměstnanců
 – při živelních událostech a v jiných obdobných mimořádných případech.

Zdroj: Zákoník práce, §90

Další odpovědi
anonym

konnye, pracovní doba a co si může dovolit v dnešní době zaměstnavatel, to se tu řeší v poslední době skoro denně.
Takže asi tolik: Ano, zaměstnavatel si dnes může dovolit takto rozhodnout, hlavně protože práce je dnes málo a vybírat si nemohou natolik dovolit zaměstnanci, ale naopak zaměstnavatelé. Ačkoliv leckterá nařízení šéfů se Vám líbit nemusí, je nutno zvážit, zda si najdete práci jinou a za lepších podmínek.

klob1

Tak to je běžné,že to zaměstnavatelé dělají..

arygnoc

nemôže.
ale robí sa to.

je iba na vás, ako to budete riešiť – riskujete v najhoršom prípade stratu zamestnania – a nejaké súdenie sa? – pri rýchlosti českého súdnictva do vynesenia rozsudku umriete od hladu.

cochee

klob1: otázka nezněla, zda to zaměstnavatelé dělají nebo ne, ale jestli to můžou dělat (tj. v mezích zákona).