Pett

Přesčasy práce a jejich vybírání formou náhradního volna

Dobrý den,
chci se zeptat, zde nová novela zákona umožňuje vybíraní přesčasových hodin nad rámec pracovní doby, jak tomu bylo v roce minulém. Budu si moci touto formou vybrat hodiny navíc, které mi firma nezaplatí?

předem díky

Odpovědi
standa

Novela zákoníku práce se vámi zmiňovaného čerpání náhradního volna za práci přesčas dotkla tak, že byl novelizován odstavec 3 v § 114, takto:

§114/3
"Dosažená mzda a příplatek ani náhradní volno podle odstavců 1 a 2 nepřísluší, je-li mzda sjednána (§ 113) již s přihlédnutím k případné práci přesčas. Mzdu s přihlédnutím k případné práci přesčas je možné takto sjednat, je-li současně sjednán rozsah práce přesčas, k níž bylo při sjednání mzdy přihlédnuto. Mzdu s přihlédnutím k případné práci přesčas je možné sjednat nejvýše v rozsahu 150 hodin práce přesčas za kalendářní rok a u vedoucích zaměstnanců (§ 11) v mezích celkového rozsahu práce přesčas (§ 93 odst. 4).“.

Ostatní odstavce ustanovení § 114 platí v původní podobě.

Z výše uvedeného vyplývá, že se ve vašem případě nejspíš nezměnily podmínky pro čerpání náhradního volna za práci přesčas, ledaže by se s vámi zaměstnavatel dohodnul na změně pracovní smlouvy.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast6h2.aspx