holubáci

Jak má postupovat zaměstnanec, kterému zemřel zaměstnavatel?

Nejlepší odpověď
marci1

Cituji : " Praktický problém se vás může týkat při úmrtí fyzické osoby, která byla vaším zaměstnavatelem (úmrtí živnostníka). Zákoník práce v tomto případě, pokud nebudou v živnosti pokračovat oprávněné osoby, stanoví zánik základního pracovněprávního vztahu až uplynutím tříměsíční lhůty ode dne úmrtí zaměstnavatele. Dle § 342 ZP musí potvrzení o zaměstnání (§ 313 odst. 1 ZP) vystavit krajská pobočka úřadu práce příslušná dle místa činnosti zaměstnavatele na základě podkladů zaměstnance.
Prakticky to bude znamenat velmi složitou situaci – tři měsíce budete zavázáni v pracovním vztahu, ze kterého nemáte jistotu, že dostanete mzdu. Evidence na úřadu práce není možná, neboť dle zákona jste pořád zaměstnancem a i hledání dalšího zaměstnání můžete mít ztížené. "
Mgr. Jana Doušová

Zdroj: http://portal­.pohoda.cz/za­kon-a-pravo/novy-obcansky-zakonik/zmeny-v-zakoniku-prace-vlivem-prijeti-noveho-obcan/