(ne)ználek

ztráta SPZ

Jak postupovat, když náhodou při jízdě s autem někde po cestě ztratím SPZ? Hrozí mi nějaký postih nebo pokuta? Kam se mám potom obrátit?

Nejlepší odpověď
ivca11

Pokud zjistíte, že na vašem vozidle chybí SPZtka, měli byste to neprodleně nahlásit policii. Policie tuto událost začne řešit jako přestupek. Pokud zjistíte ztrátu SPZ během jízdy, nesmíte pokračovat v jízdě, vozidlo odstavit a pokračovat v řízení vašeho vozidla zase až po obstarání nové SPZ.
Pokud vás přesto policie zastaví a zjistí tento nedostatek, pokud doložíte svědectví jiné osoby či jiné důkazy (např. fotografie, video apod.), že jste na cestu vyjížděl s oběma SPZtkami, existuje jakási možnost zohlednění. Samozřejmě každý řidič pokud má SPZ, musí dbát a jeho povinností je, aby byly čitelné, jinak hrozí stejný osud.

Novou registrační značku (SPZ) získáte na orgánech magistrátu měst a obcí s rozšířenou působností. S sebou je potřeba vzít malý a velký technický průkaz od vozu, na němž chybí SPZ a občanský průkaz. Nejčastěji dostanete novou SPZ na počkání.
Poplatek činí 450,–Kč u vozidla, 250 Kč pak u přívěsu či motocyklu. V případě odcizení je třeba doložit zápis o oznámení policii ČR, v případě ztráty prohlášení o ztrátě, v případě odcizení pouze jednoho kusu SPZ je potřeba zbyly kus odevzdat. Veškeré doklady se předkládají v originále, popř. v ověřených kopiích, vždy jedná osoba oprávněná nebo osoba s plnou mocí.

Ztratili jste vaším nebo cizím zaviněním SPZ na vašem vozidle? Tak to velice opatrně, protože policie vám při tomto zjištění naúčtuje pokutu v rozmezí 5 000 Kč až 10 000 Kč a taky možnost dokonce až na jeden rok odebrat řidičský průkaz. Tyto ne příliš malé sankce hrozí řidičům hlavně z toho důvodu, že toho spousty z nich zneužívala hlavně při vyfotografování policií, či překračování rychlosti. Pak bylo vozidlo takřka k nerozpoznání. Dnes se Vás nikdo nebude ptát, zda-li se vám to stalo úmyslně či nikoliv. Bez SPZ zkrátka na silnici nemůžete.

Zdroj: http://www.povinne-ruceni-auta.cz/ztrata-spztky/

Další odpovědi
Barkas

Je to přesně tak jak psala ivca. Jen s jednou malou nepřesností, a to:

Pokud vozidlo nemá SPZ, tak nesmí vůbec na vozovku. K tomu aby bylo možno vozidlo dočasně provozovat, stačí ale pouze SPZ umístěná vzadu. (stejně jako převozní značka). Proto když jdete pro nové značky, je lepší si říct o sadu která obsahuje značky 3, nikoliv 2. Třetí značka je určena na vozík. Od doby co mi v Praze ukradli značky, si tu třetí vozím v kufru.

B.

pravy88

Zdravím, hledal jsem si o této problematice informace a na https://kralmo­toru.cz/media/ztra­ta-spz-u-automobilu jsem našel, že pokuta vám nehrozí pouze v případě, že danou věc posoudí nějaký svědek. Je tedy potřeba najít si svědka, který prostě policii řekne, že vám třeba za jízdy spztka bohužel upadla nebo ji někdo ukradl.

lovelymiss

Jednu dobu se hodně SPZ kradly. Pak to utichlo. No, mi se už jednou podařilo SPZ ztratit, ale naštěstí jsem si toho všimla, že mi uletěla a pak jsem si ji přilepila lepidlem a přidělala spojkama, jo, postihy jsou za to tvrdé, ale přesto jsem jako řidič nejednou potkala na cestách auta bez SPZ..