Savier

Způsobuje krize větší nárůst kriminality?

Poslední dobou neustále čtu o vraždách, krádežích, drogách. Příjde mi, že mnohem častěji než tomu bylo v předešlých letech. Může za to krize? Je to kvůli tomu že lidem chybí finance?

Odpovědi
Pepa25

Krize často způsobuje nárůst kriminality, ale současný nárůst např. počtu vražd mezi příbuznými spíš dokládá jiné problémy než chybějící finance. Takže moc zobecňující …

Filip84

Savier, kdyby ta kriminologie a psychologie byla až tak banální, tak by každý mudroval o důvodech růstu kriminality a nikdy nemyl hajzle, nemyslíš? 🙄😅

Ukrást a zabít může a dokáže každý. Jsou lidé, u kterých máš jistotu, že nespáchali podvod, jako jsou lidé, u kterých máš téměř jistotu, že podvod spáchali, ale zabít a ukrást dokáže každý.

Čím více jsou otevřeny pomyslné sociální nůžky, tím vyšší je hospodářská kriminalita, a ano, má to i jakýsi dopad na kriminalitu násilnickou, na znásilnění, na krádeže formou vloupání, loupežná přepadení, ublížení na těle a, samozřejmě, vraždy. Hlavně na tzv. vraždy II.. stupně, v nepřímém úmyslu, ale i na vraždy I. stupně, plánované.

Německá rasová theorie uváděla, že ostický člověk (Ostische Rasse) se necítí jako doma tam, kde je to těžké (http://nassmer­.blogspot.com/2013/01­/nemecka-rasova-nauka-2.html). Možná ano, možná na tom něco je, ovšem ověřit si to neověříme, protože nacisté rasovou studii ta zkompromitovali, že se do ní asi už nikdy nikdo odborně nepustí. Na jedné straně, když vezmeš třeba krisi let 1938 – 1939, krisi let 1968 – 1969, nebo teďka tu chorobu, my reagujeme vždy atypicky (což ale nemůžeš svést na převládající ostický rasový typ, protože ten je i v Sasku, a hlavně v Bavorsku, no a Bavorsko je nejbohatší stát Bundu, že), na druhé straně nějak typově podobně reagují na podobné podněty všichni na světě, od černochů v Africe, po Cikány v Bačalandu a Ústecké lidově demokratické republice.

Ekonomická krise, pokud nejde o extrém, jako byl třeba ve 30. letech 20. století, vede k nárůstu hospodářské kriminality. Tu drobné (drobné krádeže v obchodem, v práci atp.), tu většího rozsahu. Pokud se špatná ekonomická situace adekvátně neřeší (jako třeba v ÚLDR, nebo v U. S.), narůstá šedá zóna ekonomiky a vznikají gangy. Či jich přibývá. Samozřejmě, že každou frustraci mají lidé přirozeně potřebu nějak ventilovat, takže, když je to těžké, přibývá trampů, chatařů a chalupářů, ale také znásilnění, přepadení, mordů. Ale příčinou není ta která konkrétní krise, příčinou je posunutí hranice frustrační odolnosti – hranice toho, co ta potenciálně delinkventní osobnost snese, se snižuje, no a pak se dostaví delinkventní chování.

Ano, na chleba není, ale chlastat se bude vždycky, kořalna je dobrý business v každé době, no a samozřejmě, že když je to těžký, chlastá se víc. No a tak ty to znáš, ty fakany, že dneska fičí, krom flašky lahve, to hulo, pak piko, etc. etc. etc. 🤷‍♀️

Ale míníš-li takové ty mordy, že obecní opicajt zastřelil partnerku, fakany, a pak sebe, a že ve vesnici XY, na venek bezproblémový, fotr od rodiny vyvraždil děti, manželku sekáčkem, sekerkou a kudlou, a pak se rovně pověsil, tak to souvisí spíše s krisí morální, hodnotovou, než ekonomickou. To samé je nárůst nehodovosti, zejména na dráze. Když bys si prošel statistiky, tak Protektorat můžeš pominout, protože za Protektoratu jezdil motorovým vozidlem málo kdo, nebylo palivo, a i na provoz auta na dřevoplyn bylo potřeba ouřední přivolení. Ale v padesátkách, narůstají železniční neštěstí, narůstají tragické dopravní nehody, nebo zcela bisarní nehody elektrickým proudem, atp. To samé po roce 1968, a na začátku normalisace, stabilisuje se to až někdy počátkem 80. let.

Je to docela logické, psychologicky vlastně banální: většina lidí žije v illusi, že tím, že bude nad problémem přemýšlet, něco vyřeší. Tak přemýšlí, a protože jsou tím přetíženi (pathologické myšlení), dostaví se i spánkový defficit, jedno s druhým, tak žijí v permanentním stresu, no a jednou ten organismus vypne. Někoho „jebne“, s sebou flákne takto, čekaje na autobus, přijede sanitní vůz s lapiduchy, odvezou ho do Krankenhausu, dostane kapačku a jde domů. Druhý ale vypne méně ostentativně, pouze kognitivně, třeba za volantem. Nebo za kontrolérem lokomotivy, přehlédne návěst stůj a …

No a jak ten stres narůstá a narůstá, bytí se stává bytostně nesnesitelným, tak takový člověk prakticky žádnou frustrační odolnost nemá. A pak stačí málo, aby vraždil, mlátil etc. etc. etc.

Takže, v současné době, je na vině spíše ta choroba, respektive ta choroba byl přírodní živel, spíše nezvládnutí, nikoli medicinální, ale společenské, toho jevu, než ta drahota. Jo, když bude ta drahota trvat, do toho ta hysterie skrze Ukrajinu, předtím hysterie skrze tu chorobu (tlamokryty zabraly ta na 2–3 měsíce, jak když napluješ do oceánu 😅), no tak když si dáš jedna a jedna dohromady, výsledek je, myslím, jasný.

zjentek

Zkus si to v přírodě. Seber bezbrannému zvířátku/tvorečku zázemí a ono, i tak, BUDE (!!!) útočit. I ta modřinka tě klofne, pojedeš-li jí do hnízdečka 🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️

Striktně: Naučte se žít bez peněz, lidi, neboť ty se PRO VÁS netisknou. A přibývají-li vám, ZÁKONITĚ (!!!) někde jinde ubývají. Jde o prastarý zákon, venkoncem už jej zde vysvětloval sám veliký aliendron na příkladu „hmoty“ a „látky“, co jste onehdy nepochopili? Děkuju.

Ametyst

Zjentku, účty se musí platit. Složenky nepočkají, a bez peněz to nepůjde. 🙂

zjentek

Ametystíáku, přestože víš, jak tě mám rád, musím ti napsat pravdu. TOHLE (o čem píšeš) je jeden z nejtragičtějších omylů lidstva. Troufám dokonce tvrdit, že půjde o omyl, díky němuž lidstvo vyhyne.