Damiana

Znáte tzv. „baby“ jablka?

Koupila jsem si tato koktejlová jablka (mimochodem – jsou vynikající, doporučuji:-)
http://www.top­potraviny.cz/cer­stve-zbozi-konzervy-hlubokozmrazene-p-1/kirsch-pfel-baby-pfel-leicht-gezuckert-425-g

Zajímá mě o nich něco víc, nikdy jsem takhle mrňavá jablka neviděla. Jsou velká jako třešně. To se sklízejí tak malinkatá? Je to nějaký speciální druh? Jaký? Dají se sehnat i syrová? Nemohu nic najít (jenom odkazy na další kompoty:-)
(Hned mě napadla taková ta „ptačí jablíčka“, ale ta to asi nebudou…)
Doplňuji:
Díky za zájem a informace.:-)
Teď jsem našla toto:
http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&lan­gpair=en%7Ccs&u­=http://www.na­tureproducts.net/Crop­s/Apple.html

Líbila by se mi na zahradě, tak zkusím sehnat stromek.

Nejlepší odpověď
hanulka11

Já vídám občas v parku takové stromky s malilinkatými jablíčky, přijde mi to spíš jako pláňátka ,ale jsou sladká .Nevím zda jsou to stejná.
Doplňuji:
ano je to ono – jsou úžasně dekorativní

Další odpovědi
Drap

Viděl jsem ten strom. Dorůstají jenom takhle velká. V syrovém stavu jsou téměř nepoživatelná. Proto se údajně konzumují jen v různých úpravách, jako konzervy, vařená slazená a podobně. Viděl jsem je v Brně, takže předpokládám, že se u nás dají stromečky koupit. Vypadají velice pěkně i jako dekorace. I na stromě ještě držela i po opadání listí.

venkovan

V parcích a i ulicích vidítě tzv- okrasné jabloně. Nechají se sehnat skoro v každém kvalitnějším zahradnictví, které je zaměřeno na produkci dřevin pro parky apod. Jsou i okrasné hrušně do veřejných ploch, ale větší zájem je především o sterilní stromky. Takže problém je sehnat není. Jen to nebudou ty z obrázku a kompotu.
A v tom článku o třešňových jablkách je drobnost. V Evropě máme svoje původní lesní jabloně. Ale postupně byly nahrazeny jabloněmi z Himalájí (Pamíru)- genetici mají dokonce vysledovanou jednu oblast odkud většina praotců a prabáb dnešních odrůd pocházejí.ty

anonym

Nic proti baby jablíčkům, ale nechápu celkem smysl- možná ta dekorace… Proč bych jinak měla mít dobrého pomálu? Víš jak vypadá kdoule?

anonym

Řekla bych, že to bude nějaký šlechtěnec. Baby karotka přece také není klasickým druhem mrkve. S jablíčky velikosti třešně jsem se setkala díky Tobě poprvé.
Každopádně děkuji. Nabídku jsem prošla celou a „namlsala“ jsem se na hezky dlouho.
Doplňuji:
Okrasných jabloní je dost druhů, sehnat je problém není. Kdysi jsem zkusila, jak takové okrasné „jablíčko“ chutná. No, nebyla to žádná sláva. Pochybuji, že s takovým „ovocem“ by chtěl někdo prorazit na evropský trh.
Toto bude jiný sortiment jabloní. Určitě by se někde už dávno objevila zmínka, že plody okrasných jabloní mohou být úžasnou lahůdkou.

pusinka50

Nechci mluvit do všeho, ale mně to připadá jako ta malá červená jablíčka (ano, velikosti třešně), která lze po Praze na některých místech najít a dvě jablůnky nám rostou přímo před panelákem a jablíčka dlouho vydrží na stromě. Ovšem syrová nic moc, jedině zakompotovat nebo povařit oslazené

Natty*

Jéé, tak ty jsem doposud neznala :D Jsou taková roztomilá a věřím, že i dobrá.

elektrikář

Jsou to ozdobné jabloně ,krásně kvetou. U nás v Praze rostly v parčíku u Petrského kostela dva druhy zelená a červená. Jako děti jsme je jedly.Nebo s nimi hráli kuličky. To bylo okolo roku 1950 Dnes už tam nejsou při poslední úpravě parčíku je pokácely.
Doplňuji:
P.S. Poptej se na netu v ovocnářských školkách.

Damiana

ad elektrikář: Díky za radu.:-) Jinak – to s tím kácením… Určitě místo krásných stromů tam teď máte naprosto „kouzelné“ parkovišťátko nebo něco ještě „hezčího“ ne?:-((

Damiana

ad Bohemica: Zhám kdouloň:-) Ale tahle jablíčka jsou daleko prťavější, tak mě zajímalo, jestli jsou ta okrasná i poživatelná. Víš jak – oni mi udělají parádu a já z nich pak udělám kompot.:-)

elektrikář

Ta naše byla trochu natrpklá ale ve sladkém nálevu by se to jistě stratilo

elektrikář

Ta naše byla trochu natrpklá ale ve sladkém nálevu by se to jistě stratilo

elektrikář

Ta naše byla trochu natrpklá ale ve sladkém nálevu by se to jistě stratilo

anonym

ad Damiana: Já kdoule strkám akorát do prádla, poradila mi to babča ze vsi. Jednou jsem totiž podlehla mámení a vyráběla džem podle staré kuch. knihy a málem jsem se z toho minula rozumem. Moc pracné a výsledek nevalný! To, co ty myslíš bude asi nějaký kultivar, zeptám se na to dnes odborníků- pěstitelů. Protože taková ta malá jablíčka na starých stromech jsou buď nějaká pláňata nebo druh "dekorační ". Několik takových stromů plodí na ulici ve Zbraslavi. Většinou se mi do sušin nepodaří ta jablíčka usušit, zčernají nebo se scvrknou a shnijí. možná by to šlo v silika gelu, to jsem ještě nezkoušela.

Damiana

Ten džem jsem také chtěla vyrábět – dík za to, žes' mi to „rozmluvila“:-))
Uvidíme, co seženu, nerada bych nakonec zavařovala nějaké nejedlé ptačí „kdovíco“.