Frogman

Jak dlouho vydrží zavařeniny poživatelné?

Mám na mysli například doma zavařené marmelády, třešně, papriky, cibule, okurky, …
Sice to během 2 let průběžně jíme a doplňujeme, ale jen pro představu, jak dlouho tyto zavařeniny vydrží, aby byly ještě k jídlu?

Nejlepší odpověď
Dochy

Záleží na kvalitě zpracování a skladování. Měl jsem marmeládu starou tak 20 let a byla luxusní.

Další odpovědi
Kepler

Pokud se nepřidá konzervant, může být do roka po ní. Ale taky jak píše Dochy.

da ny

Některé sice „vydrží“ řadu let a jsou i poživatelné, neublíží.
Ideální je spotřebovat zavařeninu, konzervu do 18 měsíců max. do 2 let.
Po této době už není plnohodnotná…
Ideálně se zavařuje vždy na rok, pak je nová úroda a ta se opět zavařuje
a přes zinu zbaští ;)
http://www.mi­lujizavarovani­.cz/cs/temata/show/dze­my-a-marmelady/23-zakladni-postup-trvanlivost-a-skladovani/

bublak1

V Anglii cca před třemi lety zkoumaly marmelády zavařené před druhou světovou válkou- nic jim nebylo! Byly normálně poživatelné. Pravděpodobně bez přístupu vzduchu pokud se dobře zareksují vydrží roky! 🙂