klumprt

Znáte rčení: „Sladká je lež“? Co si o tom myslíte?

Toto rčení asi neznáte, protože mě před chvílí napadlo. 🙂 Přiznávám, že není úplně originální, vychází totiž z ustáleného spojení „sladké lži“. Ale když mě to napadlo a na toaletě jsem nad tím rozmýšlel, tak jsem zjistil, že na tom asi něco je.

Takže, co tím rčením chci říct? Ze dvou či více variant ta sladká bývá zpravidla lež. Nakonec funkce lži spočívá v tom, že nalakujete nějakou skutečnost narůžovo, pocukrujete něco nechutného.
Sňatkový podvodník ženě namlouvá, že si ji vezme, i když to absolutně nemá v úmyslu. Příbuzní říkají dědečkovi na smrtelné posteli, že bude ještě dlouho živ, i když je jasné, že se nedožije rána. Židům nacisté tvrdili, že budou jenom přesídleni někam na východ případně na Madagaskar a pravdu všichni známe. Lež je sladká, ať už ta milosrdná, nebo ta podvodnická, zištná.
Dokonce i cukr je vlastně lež. Cukrem obelháváme své tělo, že mu dáváme něco hodnotného. Přitom nám cukr po krátkodobém potěšení dlouodobě ničí zuby, figuru a slinivku.
To rčení je vlastně velice skeptické až pesimistické. V důsledku by vás mohlo přivést k tomu, že nebudete věřit nikomu, kdo vám říká něco příjemného, nebudete věřit dobrým zprávám. To snad není třeba, ale mám za to, že k dobrým zprávám je beztak třeba být přinejmenším obezřetný.
Pokud připustíme, že toto rčení může být použito pro odhad pravdivosti různých tvrzení, pak nám může pomoci nejen v praktickém životě, ale třeba i ve filozofii.

Sám jsem sobě vymyslel kritickou poznámku, že lež nemusí být vždycky jen sladká. Někdy je lživé i plané vyhrožování, strašení neexistujícím nebezpečím (konspirační teorie), blufování v pokeru apod.
No, mám teď pěkný námět k předspánkovému zamyšlení v posteli. Třeba se mi podařilo s někým podělit.

Dobrou noc 🙂

Doplňuji: Ještě jsem do té postele ani nevlezl a cítím nutnost trochu revidovat svoje závěry. Zdaleka ne vždy je lež sladká a gecco to docela dobře vystihl. Akorát lháři raději pracují s příjemnějšími verzemi, poněvadž právě proto, že jsou lidem příjemné tedy přijatelnější. A teď už fakt dobrou. 🙂

Nejlepší odpověď
gecco

Myslím, že jako „sladké lži“ by se daly označit sebeklamy – člověk si sám něco přislazuje a domalovává…
😉
Jinak lži nepovažuju za sladké, mohou být milosrdné či podlé, nevinné či zákeřné, směšné i hloupé, průhledné i propracované…

Další odpovědi
annas

„ Bolest nutí lhát i lidi zcela nevinné.“ Publilius Syrus

Se sladkou lži, řekla bych jí často i milosrdnou, se setkáváme v nemocnicích, Milosrdná lež totiž člověku dokáže dodat jakousi naději, ale nepřipraví na skutečnost. Ne vždy je to potřeba. Třeba u rakoviny je nutné jednat na rovinu. Pravda vyjde najevo a je pak mnohem krutější.

Nejvíce se sladká lež objevuje v politice – šli jsme ke světlým zítřkům dnes předvolební sliby, které tvrdí, jak se budeme mít dobře.

„To víš, že ti to dnes sluší“ chce žena slyšet odpověď na svou otázku. . Zbytečné, měla by si být jista sama sebou.

Nebo dítě přinese ze školy pětku,. „Tak jsem dostal pětku, ale nebyl jsem sám. Učitelka blbě známkovala“. Rodiče se často spokojí s tím, že jejich dítě za to nemůže.

Když třeba žena nechce slyšet sladkou pravdu, že má hezké vlasy, ačkoliv tomu tak není, stejně u oblečení, že nepovedená omáčka chutnala, že …. Je lepší se neptat a nechat, jak to je.

Nepíši to všichni novináře moc hezky? Nejsou zprávy bulváru sladké? K čemu to vede? Sladká lež se v další interpretaci stává pravdou – postpravdivý svět.

Bohužel, mnozí to myslí s námi dobře, ale sami se sebou nejlépe. Mažou med kolem pousy. Proto hlásají sladkou lež na rozdíl od kruté pravdy. Stejně tak někteří jedinci rádi podléhají sebeklamu.

Pravda by měl být jen jedna, ale bohužel lží je mnohem víc druhů. Jenže nejhorší je, že lidé je často berou víc než pravdu. Důvody jsou různé. Vše souvisí s něčím …

led

Dej mi sladké lži, trpké pravdy se nech. – George Raymond Richard Martin

Sladká lež jde ti po mysli, líbí se tvým názorům,
nemusí býti pravdou, když vyhovuje mým záměrům.
Že ublíží to někomu, nechť netrápí tvou mysl,
jenom ať mně to prospěje.
Ta sladká lež nad pravdou vítězí, svým pozlátkem líbivých slov, šípy vnikajících do mysli noční tmou skryvá krásu života. Braň se lži, jež cukrovým je posypáná.

hapiky

P.Spálený zpívá: Ten kdo slova lživá, sladkým hlasem zpívá, ten na svědomí mívá, lásku a jiný zločiny.

Kryšpín

Můj děda má názor, po velkém hedvábném sametu, jeden moudrý chytrý politik s několika tituly, pravil, – vše vyřeší neviditelná ruka trhu – a děda dodává, ruka milosrdná řádí již dvacetsedm let

Heydulak

Představuji si pod tím něco podobného, jako když se řekne „mazat med kolem huby“.

ivzez

Spojení/obrat neznám.
Překvapilo mne, kolika lidem stála „sladká lež“ za vyjádření.
Podle mne lež za tolik úvah nestojí…

OptieX

Nepiš o tom, že rozmýšlíš na toaletě, jakkoli je to pravda 🙂

EDIT: Použij sladkou lež :D…
33 druhů lži

Zdroj: https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Lie