Lucy Hell.o

Napadlo Vás někdy, že všichni na světě jsou příbuzní?

Nejlepší odpověď
annas

Ano. Pátrala jsem, zda najdu něco víc. Myslím si, že je možné vysvětlit pomocí DNA. I když pramatky jsou moc a moc vzdálené.

Je to tak. " Všichni lidé jsou navzájem příbuzní"
Ivo Budil 22. 09. 2004

" DNA, je tím poslem, který nám osvětluje tyto příbuzenské vazby a jenž byl přenášen z generace na generaci doslova Každá z molekul odkazuje na cestu v prostoru a čase, kterou urazili potomci každé z pramatek.

Nikdy se nedozvíme úplně všechno o těchto cestách dlouhých tisíce kilometrů a tisíce let, můžeme si je ale alespoň představovat

Na jaře jsme nahlíželi do knihy významného genetika Bryana Sykese „Sedm dcer Eviných“, která vyšla v nakladatelství Paseka. Dozvídali jsme se o minulosti našich evropských předků. Nedalo nám to (považuji tuto práci za jednu z nejpozoruhod­nějších publikací poslední doby), a tak se začteme do závěrečné úvahy profesora Sykese. – více se dovíte v odkazu."

http://www.roz­hlas.cz/vedaar­chiv/portal/_zpra­va/133820

"Každý z nás je taková genetická směska a zároveň jsme všichni navzájem příbuzní. Cestu každého z genů by bylo možno vystopovat k jinému ze společných předků. A toto velmi pozoruhodné dědictví nám odkázali naši předkové.

Naše geny se neobjevily ve chvíli, kdy jsme se narodili. Donesl je až k nám řetěz milionů jednotlivých životů během mnoha tisíců generací." Uvádí na závěr autor.

Další odpovědi
Kepler

No ano, všechno živé je nějak geneticky příbuzné. Ale že bych měj nějaké rodinné vazby s nějakou Nguyen Thi Minh Hoa mi moc pravděpodobné nepřipadá, ačkoliv jsem s ní měl rande.

klumprt

Pokud příbuzenství definujeme jako existenci společného předka v n-té generaci dozadu, tak dostáváme, že

  • s bratrem jsem příbuzný při n=1
  • se sestřenicí jsem příbuzný při n=2

Pokud n budeme zvyšovat, vyjde nám, že jsme příbuzní (postupně, namátkově) s Hitlerem, šimpanzem, slonem, mouchou, kaprem, konvalinkou.

Oprava: kapra a mouchu prohodit 🙂

Drap

Napadlo

Roman71

Napadlo.
Logicky vzato všichni pocházíme z prvního LIDSKÉHO páru s genetickými předpoklady pro potomky různých druhů a barev pleti..
Takže jsme všichni více či méně vzdálení příbuzní :)

aliendrone

Jako u většiny věcí jsem to zjistil dříve, než mne samotného napadlo na to myslet z nějaké publikace atp. ;) :D

VŠICHNI lidé mají (pokud se cestuje rodokmenem do minulosti) společného předka – tzv. „mitochondriální Evu“, která žila někdy před 140 000 lety a CELÉ DNEŠNÍ LIDSTVO je jejím potomkem.

Nevíme o ní nic (vyjma zmíněného faktu existence), ale z historie známe i jinak doložitelné „společné předchůdce“ – např. každý 12. asiat je potomkem Čingischána!

Arne1

Ano … a všichni se jednou potkáme v posteli [Brigitte Bardot]

klumprt

Ještě bych doplnil, že v n-té generaci máme obecně 2 na n-tou předků. Tento počet se snižuje o každého předka, který byl předkem dvou různých předků v podějších generacích. Přesto, při zvyšování n roste zprvu exponenciálně (2,4,8,16,32…) ale v určité výši n se v rámci lidského druhu počet předků ustálí na počtu všech tehdy žijících osob, které mají potomky žijící v současnosti. To znamená, že takto jsme příbuzní se všemi. Ovšem jak vysoké musí být n, to netuším. To by chtělo nějakého vědátora.