annas

Znáte některé tipy na předpověď počasí podle přírody? Zda bude svítit slunce, nebo pršet atd.?

Pokud ano. Srovnávali jste někdy svůj tip s předpovědí meteorologů?

Požádal mě o pomoc sousedčin chlapec. Vypracovává seminární práci o různých zvycích našich předků. Mezi jiným, zda jsou známé v současnosti i některé staré předpovědi počasí.

Příklad: ranní rosa = pěkný den

Nejlepší odpověď
fcoop

Předpověď slunečného počasí:

Vrány létají osamoceně a nekrákají.
Rackové usedají na vodu.
Žáby vylézají z vody.
Mravenci vynášejí své kukly z mraveniště a rozlézají se kolem.
Pavouci rozprostírají pavučiny nebo sedí uprostřed a číhají.
Hojný výskyt dopravní policie.
Ryby plavou při hladině.
Skřivan létá nad poli vysoko.

Předpověď deštivého počasí:

Včely nelétají daleko od úlu.
Žáby zůstávají schované ve vodě.
Vrány se slétají k vodě.
Předchozí den jsou slepice venku i při setmění.
Motýli mizí z luk, před deštěm se v předstihu schovávají.
Mlhy stoupají vzhůru z údolí.
Dopravní policisté zalézají do úkrytů.
Z komínů padají saze.

Další odpovědi
Drap

Rosa je velmi dobrý ukazatel, jak ranní tak večerní. Také červánky napovídají, bývají předzvěstí dobrého počasí. Mraky jsou silným a dost dobrým ukazatelem. Řasy a beránci, hlavně ty co dělají valouny jsou předzvěstí zhoršení. Dalším ukazatelem je vítr, je to důležitý ukazatel zvláště v lokálním, známém prostředí. O několik kilometrů dál může mít jiný význam. Z dlouhodobých předpovědí je známá cibule , jeřabiny a celá řada jiných rostlin. Těmto předpovědím moc velkou váhu většinou nepřisuzuji. Vliv na počasí má i poloha měsíce. Při dlouhodobějších odhadech vždy sleduji kdy bude úplněk a kdy novum.
I u zvířat lze vypozorovat jisté souvislosti, ale osobně je pokládám taky za značně matoucí. Chování much, pavouků a všeobecně známé vlaštovky.

P.S. Letí dvě vlaštovky a jedna říká :Bude pršet. Druhá se ptá: Jak to poznáš?
To je jednoduché, lidi na nás čumí jak blbí.

zjentek

Pěkné počasí:

večer hojně poletují netopýři
krkavci z rána se čepýří, pronikavě křičí a zobák proti slunci otvírají
slavíci v jarních nocích stále tlukou..........
.............­.............­.............­......

..asi by mi trvalo déle než pár dnů, než bych vypsal tipy z přírody, kterými se řídím, ale nezanedbatelná část z nich je uvedena právě
TADY- http://www.pen­tagram.maweb.e­u/?p=1709

Škaredé počasí:

  • když napěšinky vylézajíslimáci
  • když hmyz kouše
  • když ptačí zpěv utichá, a…

…když Fanynka trávu kouše, po zemi se válí a děsně ráno VYJE, tak bude BOUŘKA!

Kepler

Pro krátkodobou předpověď počasí slouží nejlépe typy vyskytujících se mraků, měl jsem o tom celý malý atlas. Samozřejmě také chování živočichů, výskyt rosy, směr a síla větru a mnoho dalších. Kromě momentální fáze Měsíce, to je nesmysl. Prý taky bude pršet, když jezevčíci lítají nízko nad zemí (a to vychází na 100 %). Já mám ale radši dlouhodobé předpovědi. Například, když indiáni před zimou shromažďují velké zásoby dřeva, bude tuhá zima. Když se na to reportéři snažili přijít, proč mají vždycky pravdu, tak zjistili, že mají ve vigvamu satelitní meteo TV…

briketka10

Podle toho, když létají vlaštovky nízko,
poznám, že bude pršet.
Ale u nás už vlaštovky nejsou jen jiřičky,
tak se řídím podle nich :(

štamgast

Když cítím vodu bude pršet.

surikata001

Když jsem byla malá, seděly jsme jednou podvečer s kamarádkou na dvoře domu její babičky. Stará paní vyšla ven, naházela zrní slepicím, pak se zadívala k obzoru a řekla: „Jo, červánky… to bude zítra větrno.“ – vůbec nevím, proč mi utkvěla v paměti tato scéna, ale od té doby pokaždé, když jsou večer červánky, tak si na ni vzpomenu.

A pak déšť…

Na něj mám dvě předpovědi. Jedna je taková, že když je kolem Měsíce kruh, tak prý budou druhý den srážky, podle období sněhové anebo dešťové. Pak prý když jsou slyšet zvuky zdaleka, které normálně neslýcháme ( třeba odbíjení věžních hodin apod. ) anebo jsou některé slyšet zřetelněji, než jindy, tak je to prý předzvěst deště.

Bumbes

My šoféři z Liberce necháváme na autě zimáky dokud neroztaje sníh na Ještědu, mohu potvrdit z vlastní zkušenosti, že se to opravdu vyplatí. Konkrétně letos jsme zažili minikalamitu ještě v dubnu… a Ještěd byl pod sněhem!

annas

Ad Bumbes, zdravím.

Návrat ztraceného syna.-))