zjentek

Proč se dešti říká srážky?

Však molekula vody se nesrazí jako nějaký vlněný svetr.

To mi už delší dobu vrtá hlavou.

Nejlepší odpověď
annas

Srážky jako pád shora. Význam „ Akt pádu z výšky“ je doložen od roku 1610.

Meteorologický význam „deště, sněhu, rosy, mrazu, krupobití atd .; vlhkosti z atmosféry uložené na zemském povrchu“ pochází ze 70. let 16. století.

Staročesky – něco se valí shora. Původ od ráz – souhrn příznačných znaků; Razit – odvozeniny – srazit, srážky – srazí se vodní páry., srazí se v jeden celek, tedy dohromady a pak spadnou na zem v různé podobě.

Václav Machek: Etymologický slovník
......

"Jako atmosférické srážky označujeme částice vzniklé následkem kondenzace
vodní páry v ovzduší a vyskytující se v kapalné nebo pevné fázi v atmosféře, na povrchu země nebo na předmětech v atmosféře (Kopáček a Bednář, 2005).

Jde tedy o všechnu vodu v kapalném nebo tuhém skupenství, vypadávající z různých druhů oblaků (popř. z mlhy), nebo usazující se na zemském povrchu.!

Podle skupenství dělíme srážky na kapalné a tuhé, podle původu na padající (vertikální) nebo usazené (horizontální). K padajícím patří déšť, mrholení, sníh, sněhové krupky, krupky, kroupy a ledové jehličky.

Mezi usazené se počítá rosa, jíní, jinovatka, námraza a ledovka" atd. "

https://www.dol­nimesto.cz/as­sets/File.ashx?id_or­g=2974&id_doku­menty=8576

Další odpovědi
Disraeli

Logicky srážení, navrstvení, oblaků/mraků/vod­ních pár (vlhkosti), částic, soustav. Tak vzniká déšť… to ani nemusíš být koumák.
Zjednodušeně srážení vodních par v ovzduší (a to nemusí být jen déšť… Taky sníh, kroupy). Ony se srazí, nashromáždí, přemění v kapky vody, ztěžknou… a začnou padat na zem (v důsledku srážek vodních částic… Pára, vodní kapky, krystalky ledu – pak buď prší nebo sněží atd).

https://cs.m.wik­tionary.org/wi­ki/sr%C3%A1%C5%BE­ka
https://cs.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Oblak
https://cs.m.wi­kipedia.org/wi­ki/D%C3%A9%C5%A1%C5%A5

aliendrone

Počkej ty molekulo až se nějaká 2–3cm kroupa SRAZÍ s tvojí bembeřicí, hned se ti v ní ROZSVÍTÍ. ;) :D :D

Kepler

Pokud vodní páry se za změny podmínek (snížení tlaku nebo teploty) kondenzují, mluvíme v meteorologické mluvě o jejich srážení. Pokud jsou vodní páry pod rosným bodem, nejsou viditelné, pokud se srazí jsou vidět jako „pára“ – zkondenzované mikrokapičky vody – totéž co oblaka nebo pára od huby či jiného tělesného otvoru za mrazu. Kdyby si vypustil ruprechta nahatý a v mrazu, taky by byl vidět.

EKSOT123

K odpovědím ještě doplním, že srážky se říká i v různých jiných jazycích. Možná to převzali jeden od druhého. Anglicky precipitation, německy Niederschlagen,…

zjentek

Aliene tywoe svítit v bembeřici, tak to by si jeden fakt nepřál! (; (;

aliendrone

zjentek>>> Co naděláš, patent na „svícení očíčkama“ má Kepler a jeho Palírny a kvasírny a.s.! Ten když zahlédne ženskou, tak je vedle něj i Superman s laserzrakem ÚPLNÝ HADR! ;) :D :D