zjentek

Známe nějaké antonymum k dotazu?

Dotaz vs odtaz. Pokud se mohu dotázat a jednou se již dotáži, chtěl bych mít možnost případně se také odtázat. To by bylo fér.

Odpovědi
paul1

No nevím, mně se jako protikladné slovo k dotazu jeví odpověď 🙂

EKSOT123

Drtivá většina slov antonyma nemá. A ta, u kterých říkáme, že antonyma mají, to často nejsou antonyma v pravém slova smyslu. Jazykovědci proto rozdělili antonyma do 4 skupin:
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Antonymum
Čímž ale myslím věci moc nepomohli a nevyjasnili, protože o příkladech, která jsou v odkazu uvedena a zařazena do jednotlivých skupin bychom se často mohli hádat a pochybovat, že je zařadili správně. Kromě toho by pravděpodobně těch skupin muselo být více než 4, aby se mohla všechna tzv. antonyma někam zařadit. A ještě, kdybychom měli puntičkářsky dodržovat opačný význam, tak do toho nesmíme míchat matematiku. Protože pak by to často nesedělo ani u těch jasně polárních antonym. Např. antonymem k velký by nebylo malý, ale se zápornou velikostí. K chytrému ne hloupý (méně chytrý), ale se záporným IQ, ke starému ne mladý (který je přece pouze o něco méně starý než ten starší), atd.
Netroufám si bez delšího přemýšlení zařadit dvojici dotaz – odpověď do jedné ze 4 uvedených skupin antonym, ale polární to nejspíš nebudou.