bolak

Proč se říká že slané je opak sladkého?

Vždyť když sníte sníte najednou cukr a sůl, je to snad jako kdybyste nesnědli nic? Není. Když máte zvýšenou hladinu cukru v krvi a dáte si lžičku soli, sníží se vám tím ta hladina? Nesníží. Podle mě je to úplně jinej druh chuti, ale né opak. Takže proč?

Nejlepší odpověď
annas

Podívám se na ten vztah jen z pohledu čínské medicíny, pomocí níž se již několi roků léčím. Ani z hlediska u jazykového nejsou tato slova přímá antonyma.

V těle existuje energie jin a jang, které mají být v jednotě. Ovládá jí pět prvků: oheň, dřevo, kov, země, voda. Každý z těchto prvků ovlivňuje určité orgány, z nichž jeden je jin a druhý jang, tedy jsou v páru. . K prvkům či orgánům podle pořadí patří chutě – kyselá, hořká, sladká, pálivá (štiplavá), slaná. mezi pěti prvky platí , pořadí, že dřevo rodí oheň, oheň jistá posloupnost ..

i když naše tělo je stroj, vše, souvisí se vším, nejdůležitější je vztah mezi párovými orgány – slanost vyrovnává energii ledvin a močového měchýře, sladkost pak energii sleziny se slinivkou a žaludku.

Osobně mám vyzkoušené, když při zavařování dám do sklenice trochu soli místo cukru, vynikne přirozená sladkost ovoce. Proto ani zde nejde o protiklad.

Uvědomuji si, že mnozí energiím v těle nevěří, nikoho nepřesvědčuji. Jen doplním, že někteří jedinci se stávají našimi energetickými upíry, jiní naopak nám energii dodávají. … Jde o můj názor …

Několikrát jsem vkládala odkazy, opět jeden
http://www.cinska-medicina.eu/o-cinske-medicine

Doplňuji:
Ještě něco ze zaprášeného etymologického slovníku z r. .2010

Sladký od sladititi – podle sladkého kořene. Vývoj je hláskově složitý, proto jen zkráceně. Slovo vzniklo z latinského saldús. To ukazuje, že toto slovo je třeba dělit na soldk6-k6 (6 = jer) = u kmen – na rozdíl od základu sold6, z něhož bylo utvořené sloveso soliti a jiné odvozeniny. takže sladkost i slanost pocházejí ze stejnéhom i když upraveného základu. Sold6 a soldús nemají v jiném jazyku ekvivalenty.

Obecně se soudí, že jde o vztah k soli, prý je to pojmenování pro označení příjemné chutí vůbec, tedy slanosti. Ale tomu lze těžko uvěřiti, protože sladkost lze považovat za protiklad slaného i hořkého. Zdá se, že soldus vzešlo ze starého svádúh = sladký, vlivem protikladu soln6 pak nahrazeno hláskami ol.

Jako protiklad slaného uvádí slovník výraz neslaný.

Kdo chce uvěří, kdo nechce, nebudu přesvědčovat …

Další odpovědi
Lucijej

Třeba protože, že chuťové pohárky těhle dvou chutí jsou n jazyku umístěné na opačných stranách jazyka.
Doplňuji:
Teď jsem našla jednu diskuzi, kde říkali, že v tomto případě záleží k čemu jsou tyto chutě připisované – slané může být antonymum ke sladkému vztažéné na vodu ( mořská – slaná x sladká – říční), potom antonyma hořko a sladko (sladká káva s cukrem a hořká káva bez cukru).
Wiki slovník uvádí jako antonym ke sladkému i kyselý.

Potom je možná kombinace ještě sladká Zuzanka a protivná Marfuša.

Damiana

Nezdá se mi, že slaná je opak sladkého. To mi přijde jako nesmysl. Řekla bych, že to musí být spíš nesladká nebo neslaná. Takové to mdlé, nevýrazné, někdo by mohl říct až dietní.
Btw – ono se toho říká. Znáš to, někdo něco plácne, druhý to po něm zopakuje a už se to veze. Pak se naštěstí najde nějaké „dítě“, které řekne, že je císař nahatý.:-)

anonym

Tohle není vždy pravda, jak sám uvádíš v doplnění otázky. Spíše tato polopravda vychází z pojetí chutí, které vnímáme jako chutě příjemné a méně příjemné. Sladké chuti patří k těm příjemným (ne u čokolád Milka, které jsou vyloženě přeslazené) a vyvažují je chutě hořké, slané, trpké, ale u vína třeba také suché. K suchému vínu by měl být opak víno „mokré“, ale není to tak, je to víno „suché“.
Sůl a cukr přidané do omáčky, dresingu a podobně způsobí, že chutě jsou potom vyvážené. Zrovna tak se i do pečiva dává jak sůl, tak cukr (jak do slaného, tak do sladkého – liší se jenom množství těchto přísad, hlavně cukru).
Ptáš se na věci, které se berou jako samozřejmost a Tvé otázky mi hodně připomínají mé děti ve věku „proč?“ To jsem si kolikrát už říkala, že tohle období snad nikdy neskončí… Je milé, když se někdo dokáže takhle vrátit zpátky a připomenout doby minulé.
Doplňuji:
Doplním odpověď na základě Tvého příspěvku v diskuzi – opakem jakékoliv chuti, je chuť mdlá, nevýrazná, čili nechuť.
Zažito je něco stavět proti něčemu. Nelze ovšem jednou chutí negovat chuť jinou. Lze pouze dosáhnout vyvážené chuti.
Tady nejde o něco podobného jako stavět například zlobu proti laskavosti, lásku proti nenávisti a pod. Základem je tu to, že jakákoliv chuť stojí proti nechuti.

anonym

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-je-opak-slova-kysely
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-je-protikladem-protikladu
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jste-na-slany-nebo-sladky

bolak

Lucijej: No, tak to asi nebude. Podle mě, v době kdy tohle vzniklo, kdy se to začalo brát jako fakt, že sladká je opakem slaný o nějakejch chuťovejch pohárkách ještě nikdo neslyšel. Ale často se to objevuje v různejch inteligenčních testech, že máš pojem „sladká“ a máš za úkol k tomu přiřadit opak, přitom opakem sladký podle m slaná není, je to úplně jinej druh chuti, kterej není opačnej k žádný jiný chuti, ale protože se to tak říká odjaktěživ, tak se předpokládá že v takovým testu to takhle přiřadíš. Zajímalo mě jak to vnímaj indiáni, nebonějaký domorodý kmeny, který neměli s naší civilizací pranic společnýho a který si žili vlastním tempem, jestli je to v jejich jazyce stejně, já o tom dost pochybuju.

ocko: Tobě připadá slaná chuť jako nepříjemná? A mně třeba tohle nepřijde jako nějaká dětinská otázka, je to jazykovědmá otázka, ptám se na to jak se utvářely tyhle dva pojmy a kdo přišel s tím že sladká je opakem slané, když to tak podle mýho není. Je možné že většině otázkek na které se tu ptám, prostě zas tak úplně nerozumíš a pak ti připadají hloupé.

annas

Ad bolak. Ještě něco.

ocko napsala: opakem jakékoliv chuti, je chuť mdlá, nevýrazná, čili nechuť.

Poslední slov nechuť nedává smysl ke vztahu k předchozímu obsahu.

Co na to zaprášené slovníky, které jistí uživatelé zatracují?

Podst. jméno chuť má několik významů, vybrala jsem ty, které se vztahují k zmiňované větě …

chuť = 1. vnímání, pocit hořkosti, sladkosti, kyselosti, slanosti n. jejich kombinací: nemít žádnou ch.; jídlo tedy bylo bez chuti, nevýrazné, mdlé. Nikoliv – čili nechuť – , ale jídlo je nechutné, bez chuti …

2. chuť – jako chtění, chuť k jídlu. Když nemám na chuť na jídlo z jakýchikoliv důvodů, vzniká nechuť = odpor k jídlu, nelibost 🙂

annas

Ad bolak. Uvědomuji si, že musím sledovat i kategorie. Nevšimla jsem si, že jde o jazykový dotaz. Ale i z pohledu čínské medicíny není slanost protikladem sladkosti. 🙂

anonym

:)) an., jen jestli on bolak nema nejake vestecke schopnosti .. ! jestli on uz dopredu nepredpokladal, ze i nekdo z uplne blbosti nekdy dela vedu !
( P.S. to bude zase dnes intimnich post .. vrana k vrane … zhrzena milenka … , slipka .. ) :)

bolak

Já už totiž předem předpokládám, že otázka bude špatně pochopena, proto občas už rovnou do zadání otázky píšu jednotlivé chybné varianty odpovědí, které mě nezajímají, jako třeba teď když jsem se ptal na ty srnčí bobky, jenže otázka mi zmizela :) asi se někdo urazil nebo nevím, odpovědi tam byly 3, neviděl jsem ani jednu.

annas

Já ji četla. viděla jsem jednu odpověď, ale to byly jen fotografie.. Hledala jsem v anglické Wiki, zajímavé, že je tam hodně odpovědí na otázky o trusu mnoha zvířat, ale srnu jsem neobjevila, jen několik stránek o jelením trusu. 🙂

Lucijej

No dobře, tak o pohárkách nevěděli. ale každej jouda cítí chuť sladkého především na špičce jazyka a hořkou chuť na kořeni jazyka a k tomu opravdu žádné vědecké studie nepotřebuje, to pozná i malé dítě, které sotva mluví.

Lucijej

Hm, tak jsem mimo, slaná chuť je spolu s kyselou na postranách.....

Mě zmátla hořká čokoláda, kterou teď uzobávám :(

anonym

:)) K tematu :
.. nekomu pripadaji hloupe otazky … , nekomu zase neci odpovedi … me osobne je milé, když se někdo dokáže takhle vrátit zpátky do detstvi a odpovidat uplne nesmysly .. :)
ale co by jste chtel od stare…, nudici se doma baby .. ( pardon : hajzbaby ) :) -iv-