Darius666

znám někoho kdo si vydělává na černo jaký s toho muže mít postih?

znám člověka co je v invalidním duchodě..peče na zakázku a bere za to docela slušné peníze ovšem to nemá nikde hlášené a k tomu pracuje ještě ve firmě ale vykonává uplně jinou činnost co má ve smlouvě je to trestné ?jaký postih s toho muže mít děkuji za odpověd

Nejlepší odpověď
redy

Závidíš?
Dělej taky a nebudeš mít čas na bonzování :((
Co myslíš že si za to koupíš, když ho práskneš

Další odpovědi
anonym

´Zaměstnanec´ – pokuta do 100.000,– Kč.
Zaměstnavatel – pokuta do 10.000.000,– Kč.
___
Kromě toho

  • kdo pracuje ´na černo´, neplatí sociální (tedy se mu nepočítá ´nárok na důchod´) a pravděpodobně neplatí ani zdravotní (nemá nárok na nemocenskou)
  • kdo zaměstnává ´na černo´, neoprávněně vydělává na neplacení sociálního a zdravotního pojištění za zaměstnance
  • ani jeden neplatí daně (tedy zvyšuje daňové zatížení těch, kdo daně platí)

___
Jsem proti zaměstnávání ´na černo´ a já bych takovou práci nepřijal (ani nenabídl).

mosoj

To znáš jenom jednoho? Já si myslím že od toho jsou kontrolní úřady. Do mé kompetence to určitě nespadá.

arygnoc

firma pokuta až 5.000.000 Kč + 3 roky zákaz činnosti

fyzická osoba až 100.000 pokuta.

to iba za prácu na čierno.

ďalšie postihy za daňové podvody.

ivzez

V tomto případě hrozí hned tři postihy:

(1)
Za pečení na zakázku hrozí pokuta za neoprávněné podnikání.
Další problémy by mohly být s hygienou, …

(2)
Za práci na černo by hrozila pokuta zaměstnavateli
(od 250.000 do 10.000.000 Kč)

i zaměstnanci (od cca 10.000 do 100.000 Kč)

Jste si jist, že dobře znáte pracovní smlouvu,
případné dodatky k pracovní smlouvě
i veškeré okolnosti, které ke změně druhu práce vedly?

V době trvání zaměstnání se obě strany (zaměstnavatel se zaměstnancem)
mohou dohodnout na změně původně sjednaného druhu práce.

Kromě toho může zaměstnavatel zaměstnance převést na jinou práci,
v některých případech dokonce musí i bez souhlasu zaměstnance.

Např. v případě, že zaměstnanec dlouhodobě ztratil
zdravotní způsobilost vykonávat sjednaný druh práce,
nesmí jej zaměstnavatel nechat vykonávat původní práci
(což by se mi u zaměstnance pobírajícího ID jevilo celkem pravděpodobné).

K jediné relativně správné odpovedi (Mowla):

Nárok na nemocenské se neodvíjí od platby zdravotního pojištění
(to slouží k ošetření, případně na léky, …),
nýbrž od platby sociálního pojištění.

Sociální pojištění se skládá ze 3 částí:

  • z důchodového pojištění
  • z nemocenského pojištění (nemocenské, ošetřovné, PPM) a
  • z příspěvku na státní politiku zaměstnanosti

V tomto případě podle mne nepůjde o práci na černo,
jenom z nějakého důvodu (který tazatel neuvedl)
došlo ke změně původně sjednaného druhu práce.

Pracovní smlouva existuje.
Podle mne je pravděpodobná i platba daní
plus povinného odvodu pojistného.

Reezo

Pokud někdo pracuje na černo, tak mu hrozí kriminál a to, že mu zpětně vyměří daně a bude je muset dodatečně zaplatit i s tučnou pokutou, že to takhle šidí. Zrovna práce na černo se u nás podle mě řeší, když se na to příjde.

Darius666

no přesně díky lidem jako vy. co tohle komentujete jsou lidé kteří se řídí zákonem a nemají nic. takže opět podporujeme zloděje?podvod­níky.. paráda… třeba mě nešlo o to hned někoho bonzovat ale zeptat se jaký to muže mít následek.

redy

darius no vidíš kolik lidí dodržuje pravidla protože jim to vyhovuje,zadara prachy z pracáku různý sociální vymoženosti hlavně nemakat.A ten co si práci najde i když není zrovna košér, tak hned by se nahlašovalo protože ku..va má víc než já.
Jinak zloděj je u mě úplně někdo jinej

Darius666

ty jsi jedna z těch co maká na černo že ? :D

redy

Darius opět vedle, sklidni se a zapoj se :)