alena1

zamestnavatel bere lidi na černo a nic neplati

Dobry den,už jsem vam psala,přitel je v PID-plny inval.duchod,dělál u zaměstnavatele kterej je občanem SR-ma živnost v chomutově,ma dalši lide ktere jsou na UP-NEBO SOCIALKA,za nikoho nic neplati ani zdravotni ani socialni,z každym ma podepsanou smlouvu že dělaj podle potřeby,cca-40-měsičně,ale každy ma tak 220-hodin měsičně,tu smlouvu ma jen kdyby přišla kontrola,jinak si mužou zistit podle faktury kterou vykazuje u EUROVIA-KARLOVY VARY,ON PLATI 60-KČ NA HOD,A MA OD FIRMY 140-KČ.NA KAŽDEHO A NEPLATI NIC,PSALA JSEM NA ŽIVNOST,NA UP-NA VZP A NIKDO SE NEOZVAL,CO PAK NIKOHO TO NEZAJIMA ŽE SLOVENSKY OBČAN OKRADA STÁT?KAM SE MAM OBRATIT,.LDĚKUJI A PŘITELOVY NEZAPLATIL ZA 2-MĚSICE,

Nejlepší odpověď
anonym

Tohle nemůžete řešit Vy jako přítelkyně, ale Váš přítel jako zaměstnanec. Ten to nejspíš neudělá, pokud bude věřit, že výplatu dostane. Je to hrozný zlořád takovéhle firmy, ale bohužel takoví zaměstnavatelé hřeší na to, že málokterý zaměstnanec si dovolí ozvat se.
Pokud zatím nezareagovala žádná instituce, tak jsem Vám psala už minule, že je jedinou cestou obrátit se na PČR. Jenže to opravdu nemůžete udělat Vy, ale musí to udělat Váš přítel. Bylo by dobře, kdyby sebral odvahu a dokázal takového darebáka nahlásit. Pokud jim to bude procházet, tak se zde poměry nezlepší.
Že by se nezačala zajímat OSSZ a ZP, to pochybuji. Jen jim chvíli trvá, než si zmapují terén. Oni si tu kontrolu přijedou provést. Potom bude třeba, aby se našly závady, které v dokladech nejspíš nebude problém zjistit. Jen je otázka, zda zaměstnavatel nebude chtít před kontrolou zaměstnance někam uklidit a hlásit nakonec, že žádné lidi nezaměstnává.
Na rozdíly v hodinové sazbě za účtované práce a vyplacené hodinové mzdy se nemůžete odvolávat. Zaměstnavatel má právo si ponechat libovolně vysokou částku z účtovaných 140,– Kč. Je to jeho byznys. Nesmí ale okrádat zaměstnance o mzdu a musí odvádět daň ze závislé činnosti nebo srážkovou daň FÚ a zálohy na OSSZ a ZP.

Další odpovědi
Drap

Podat trestní oznámení. Takových zaměstnavatelů je u nás spousta.

Michal Kole

A co na slovenské úřady ?

terry

Můžeš zkusit finanční policii. Zabývá se také finanční kriminalitou.

http://www.po­licie.cz/clanek/u­okfk-skpv-utvar-odhalovani-korupce-a-financni-kriminality-skpv.aspx

Nahoře v liště na pravé straně jsou kontakty.

zzzzz

V podstatě souhlasím s Očkou i Drapem, jen dodám, že trestní oznámení může podat kdokoliv, i Vy. Oni si potom přítele pozvou jako svědka.
Doplňuji:
a asi by to zajímalo i finančák