Usoman

Zkrátí víceré zmáčknutí tlačítka na semaforu dobu čekání pro přechod, nebo je to jen intuitivní pocit chodců?

Znáte to, pospícháte a chcete přejít frekventovanou komunikaci. Zmáčknete tlačítko, 5 vteřin nic, 10 vteřin nic, 15 vteřin nic … tak to zmáčknete ještě 5× v domnění, že vám to pomůže. Je to ale pravda, nebo je interval mezi zmáčknutím a rozsvícení červené pro automobily pevně daný a neměnný?

Nejlepší odpověď
Dochy

Diskuse na toto téma tu nedávno (max 1–2 roky 😉 ) proběhla. Nemůžeme vědět zda nějaký semafor není nastaven aby cholerikům vyhověl, ale je to silně nepravděpodobné. Podle mých vědomostí, zkušeností a logiky je podstatný ten první stisk tlačítka. Další stisky kdy už je rozsvícen nápis „čekejte“ nemají smysl. Semafory mění program i v průběhu dne na základě skutečného nebo očekávaného provozu. V některých režimech je dost dobře možné, že jediná funkce tlačítka je že se rozsvítí ten nápis „čekejte“ (ono to většinu lidí uklidní už tím, že to vůbec nějak reaguje a že vidí že semafor funguje – zároveň to posiluje návyky, které jsou pak užitečné až se semafor přepne do režimu kdy to tlačítko zas začne brát vážně)

Další odpovědi
autacek

Nezkrátí, ale bylo by nanejvýš vhodné, aby zkrátilo, případně semafory reagovaly na skutečný provoz aut na silnici. Máme tu jeden takový, kde člověk čeká po stisku tlačítka snad několik minut i když z žádného směru nic nejede a poté, co bez ohledu na barvu panáčka přejdete a jste již sto, dvěstě metrů daleko, naskočí přijíždějícím autům červená, která je stopne úplně zbytečně. Mnohdy tak tlačítko z ohleduplnosti k ostatním účastníkům ani nemačkám. S politováním však musím též napsat, že místo, aby se funkčnost semaforu řešila, vyskytly se případy, kdy takto přecházející chodce prudil s pokutovým bločkem měšťák schovaný za blízkým keřem. Tedy místo aby se člověk rozhlížel primárně po autech, ještě aby nejprve koukal, co se za kterým keřem šustne.

Edison

Nezkrátí… Ses inspiroval krokodýlem Dundee II, co? 😁 Ten interval bude spíše závislý na nastavené minimální době mezi dvěma červenými pro auta, resp. minimální době mezi dvěma zelenými pro chodce. Plus pevná doba od stiskuní poptávky do realizace.

Dodatek: Kuci maj taky samozřejmě pravdu. Jak placebo tlačítko tak úprava těch časů podle datumu, denní doby, polohy Měsice a Sluneční aktivity s určitou dávkou přinejmenším pseudonáhodnosti… vyloučit nelze. Programátor se na tom může celkem slušně vyblbnout… a nikomu o tom ani neříct… 😁

dubraro

Nezkrátí.
Naopak často nedělá vůbec nic a semafor jede podle svého programu, to je tzv. placebo button.

led

Nie, nezkráti nič. O princípe tlačidiel na semafore som tu už písala, kto chce odpoveď si nájde.
Je to skôr o ľuďoch, ktorí si myslia, že keď ich neustále poháňajú k lepším výkonom, platí to aj o technike. Nie, na techniku netreba „bič“.

annas

Zkiuste se podívat do archivu, podobných otázek najdete kolem 20.

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=tla%C4%8D%C3%AD­tko%20na%20se­maforu

cukrar

Nezkrátí.

Edison

Auťáčku… to je ale zase naprosto zcestné… Stačí dodržovat předpis a žádnej polda nebude nikoho prudit. Neházej na poldy, to, že za to může někdo jiný… To je unfair…

autacek

Tak jistě, stát na červenou když nic nejede, to dává smysl, hezky si vychutnat až se přiblíží po dvou minutách první auta a naskočí jim červená, pak teprve přejít. Vše podle předpisu, leč proti zdravému rozumu a nikdo to neřeší. Chápal bych určitý ochranný interval zajišťující plynulost provozu, aby neměla auta červenou pořád, ale pokud svítí 10 minut autům zelená, není nejmenší důvod, aby neprodleně došlo k naskočení oranžové a červené pro auta a s drobným odstupem následně i zelené pro chodce.

Edison

Jenže zdravý rozum nepostrádá ten polda. I ten chodec se rozhodne sám, z vlastního rozumu, nikdo ho nenutí. To, že je semafor blbě seřízenej a nikdo proti tomu nic nedělá… není tohle přesně český přístup? Neřešit příčinu, ale rozčilovat se nad důsledky… Jak typické…

Edison

A ještě se vsadim, že takový „postižený"chodec, příště, až to před ním postihne někoho jiného, tak se mu bude ještě smát: "Tak… a máš to taky…“

autacek

Protože místo aby samotný zaměstnanec města dal podnět k jinému seřízení semaforu, ještě na uvedeném nedostatku pro město rýžuje na jeho nebohých občanech.