Řidič Roman

Získání řidičského oprávnění s psychickým a duševním onemocněním jak na to?

Ahoj,chci se zeptat.Trpím středně těžkou mentální retardací a sociální fobií,což jsem minule,zapomněl napsat,že mám i sociální fobií,a chci se zeptat,co a jak mám dělat abych získal řidičský průkaz,protože už dva lékaři,my řekli že to asi nebude možné,díky té mentální retardaci,vlastnit řidičský průkaz.Jenomže když,mám tu sociální fobií,tak mám problém,jet třeba někam autobusem nebo vlakem,protože nemám rád hodně lidí a právě proto by se mi,hodil ten řidičský průkaz a nějaký automobil.Nevíte jestli,existuje nějaká výjimka k získání toho řidičského oprávnění,v mém případě.Předem děkuji za odpověď

P.S. Hloupé a rýpavé komentáře,sem prosím nepokládejte,za­jímají mě jenom pravdivé odpovědi

Nejlepší odpověď
seraphico

Výjimka není možná. Je samozřejmé nepříjemné když trpíte sociální fobií, čili řidičský průkaz by se Vám opravdu hodil, ale to neznamená, že by se mohly dělat nějaké úlevy pro posouzení o způsobilosti. Pokud Váš praktický lékař rozhodne, že Vaše středně těžká mentální retardace Vám nedovolí řídit automobil, není možné, aby přimhouřil oči kvůli Vaší sociální fobii. Ve finále byste mohl ohrozit sebe i ostatní účastníky silničního provozu.

Další odpovědi
Drap

Záleží na rozhodnutí lékaře. Vyjímky se žádné neudělují.

Disraeli

Podstatné je v této situaci jen potvrzení od lékaře. To může být individuální – on musí schválit, že máš způsobilost k řízení (a vše co s tím obnáší, všetně psychiky. I když psychotesty se dělají až u té těžké techniky). Takže se stačí dohodnout s doktorkou, ale s tvou sociální fóbií se asi nedohodneš.
To by však platilo možná s lehkou retardací… ne se středně těžkou!

Hluopé a rýpavé komentáře? Středně těžká retardace je IQ 35–49 a znamená tohle: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ment%C3%A1ln%C3­%AD_retardace#St%C5%99ed­n%C4%9B_t%C4%9B%C5%BEk%C­3%A1_ment%C3%A1ln%C3­%AD_retardace
Podle mě si stopro troll a všechny tyto otázky jsou od tebe (včetně těch na Odpovědích, kterých už máš dost): https://www.au­toskolsky-ombudsman.cz/po­radna_detail.php?id=1449
https://www.po­radte.cz/auto-moto/37635-mentalni-retardace-socialni-fobie-a-ridicsky-prukaz.html
https://www.cmhcd­.cz/stopstigma/po­radna/socialni-pracovnik/mentalni-retardace-a-ridicsky-prukaz/
https://www.on­tola.com/cs/on­di/xgmluf/ridic­sky-prukaz
A možná i další.

Člověk neschopný chápat nebo téměř cokoli dělat (jen jednoduché manuální práce) a individuálně se o sebe postarat fakt nemůže řídit auto. Ani by se takhle nedokázal zeptat… Může 5leté dítě (=střední retardace) řídit auto?
Abys nedopadl takhle: https://www.po­licie.cz/clanek/pred­stiral-mentalni-retardaci.aspx

Suy566

No gramatika a psaný text je spíš na lehkou.

elkon

Proč tu s tím stále otravuješ, jestli nejsi troll, zajdi si k lékaři. To se naštěstí nijak obejít nedá.

Reezo

Nevím jak na tom jste, ale spíš bych poradil se vyhnout úplně řízení motorových vozidel. Tím se vás nesnažím urazit nebo vám říkat co máte dělat, ale je třeba se zamyslet nad tím, že vaše kondice se vám může jednou vymknout kontrole a může se stát nějaké neštěstí.
Pokud máte fóbii na lidi, tak by bylo asi nejlepší se domluvit s někým z rodiny například.

Smack

Zakaz je zákaz.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Disraeli

seraphico, věř, že žádnou retardací netrpí (jako hloupý možná je…), ale je to jen troll. Asi na dalších 5ti poradnách se za posledních pár týdnů zeptal úplně na totéž.
Člověk s IQ 40 by se ani nedokázal takhle zeptat, natož takhle uvažovat a mluvti o hloupých a rýpavých komentářích.

seraphico

… zvlášť když někdo napíše „výjimka“ správně 🙂

Disraeli

No právě. :D A je zcela zjevné, že chce vyvolávat problémy, stačí se podívat i na ty jiné diskuze, kde se ptal…

Řidič Roman

Když mě lidi normálně odpovídají a normálně mluví,tak nemám problém,ale když lidi odpovídají tak jak vy tady,tak se nemůžete divit že nadávám

Řidič Roman

Co je na tom,že jsem napsal správně slovo výjimka,sami jste tady na poradně minule,poslali odkaz,že člověk ze středně těžkou mentální retardací,se naučí psaní a počítání.Tak co je na tom

Suy566

Ale jenom zaklady, ale ne správně složit větu aby byla srozumitelná.

seraphico

Disraeli, jako je to podezřelé, to máš pravdu. Zvlášť když nekdo

Řidič Roman

Já středně těžkou mentální retardaci trpím,už od mala to mám ve zdravotní dokumentaci a co se týče,těch otázek,na více poradnách,tak jsem se ptal proto,že jsem chtěl znát více odpovědi od více lidí,protože někdo píše tak někdo zase jinak,

Suy566

Skladba vět a gramatika je v pohodě na retardaci, přinejhorším můžeš mít lehkou jako ja :)

Řidič Roman

Ale já mám ve zdravotní dokumentaci,středně těžkou mentální retardací

Disraeli

Nevěř (a já taky ne) a i kdybys měl, tak ti dám jednoduchou a přímou odpověď (kterou si dostal už několikrát). NEMŮŽEŠ řídit auto, když máš střední retardaci. ;)
Jediný, kdo ti to vysvětlí nejlépe, je tvůj vlastní obvodní lékař (který taky dává lékařské povolení).
Střední retardace odpovídá IQ (a nejen iq) asi dítěti ve školce. Čtyři až šest let. A oni taky nemůžou řídit auto (nejen kvůli velikosti a věku – ale taky kvůlu mentalitě – neboli uvaživání, chápání, zručnosti, zvládání takových situací, zodpovědnosti atd atd).

Řidič Roman

Já to nikomu vysvětlovat nebudu,že tu středně těžkou mentální retardaci mám,takže všem děkuji za odpovědi a ukončíme tuhle zbytečnou debatu.Protože to stejně nemá smysl

Disraeli

pravda ;)