Rokio

Ze kterých důvodů může u zaměstnance dojít k okamžitému zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele?

Je pravda, že to jsou tyto čtyři důvody:

  1. úmyslný trestný čin
  2. příchod do práce v podnapilém stavu
  3. opakovaná neomluvená absence (2 krát a více)
  4. přímé neuposlechnutí pokynu nadřízeného (nebo zaměstnavatele)

Znáte ještě nějaké další důvody, pro které může být zaměstnanec na „minutu propuštěn“?

Nejlepší odpověď
Edison

Máš to celé špatně:

Zákon č. 262/2006 Sb. Zákon zákoník práce

ČÁST DRUHÁ
PRACOVNÍ POMĚR

HLAVA IV
SKONČENÍ PRACOVNÍHO POMĚRU

Díl 4
Okamžité zrušení pracovního poměru

§ 55
Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem

(1) Zaměstnavatel může výjimečně pracovní poměr okamžitě zrušit jen tehdy,

  1. byl-li zaměstnanec pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu delší než 1 rok, nebo byl-li pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin spáchaný při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu nejméně 6 měsíců,
  2. porušil-li zaměstnanec povinnost vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem.

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#p55

Další odpovědi
iceT

Já si myslím, že může být jakýkoli důvod. Přítel pracoval v jedné firmě přes dva roky, mezitím se změnil ředitel, ten si na vedoucí pozice dosadil kamarády a známé a začala čistka. Klidně ze dne na den propustili člověka, co tam začínal jako dělník a vypracoval se za dvacet na mistra, a dali mu na výběr–buďto půjde na jinou halu jako řadový dělník nebo může jít, tak šel. A nebyl to ojedinělý případ, jinému předali rovnou výpověď poté, co normálně přišel na směnu. Agenturní zaměstnance neřešili, jenom ty kmenové.

Proslýchalo se, že pod tím novým ředitelem skončily /zkrachovaly/ další firmy.

autacek

Lepší bude, když nahlédneš přímo do zákona.

Edison

Hele, Auťáčku… co to jako znamená? Ty sis asi nevšim, že jsem sem citaci zákona dal, viď. Pověz mi smysl tvé odpovědi…

autacek

Zkus hádat. Možná tvůj výtržek ze zákona nezodpoví tazazelovu touhu po vědění v širších souvislostech.

Edison

Není to žádný výtržek. To je kompletní ustanovení paragrafu ZP. V širších souvislostech to znamená, že vyhazov podle toho paragrafu může dát každý, kdo dovede konkrétní důvod naroubovat právě na tento paragraf. Nic jiného se v ustanoveních najít nedá.

Seš opravdu tak uboze nezkušený a děláš ze seba machra, přitom jen vystavuješ tu nezkušenost až ubohost na odiv.

autacek

@edison To, že umíš číst, ještě neznamená, že tomu musíš rozumět.

Edison

Tak to řeknu jinak: Ty číst neumíš, tak si vymýšlíš. Taxativní výčet zákonných důvodů je v písmenu a) a b) odst. 1 par. 55. Čili ty důvody mohou být v zásadě tři. Pokud někdo dovede naroubovat něco jiného alespoň na důvod v písm. b) jeho plus. Ale není to tak jednoduché. Jestli si myslíš, že existují nějaké jiné důvody, tak si je nech pro sebe, protože si je můžeš, jak jsem napsal, leda vymyslet.

autacek

Hele, Edisone, že právu nerozumíš jsme se přesvědčili již v minulosti, https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/za-jak-dlouho-promlci-trest-u-osoby-odsouzene-na-8let-nepodminene https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/v-jake-situaci-se-pouzije-s-94-trestniho-zakoniku Ostatně i kvůli těmto blbostem odsud mizí normální uživatelé a jiní se již neukáží. Tak si nech ty neustálé invektivy.

Tak a teď k posledni dotazu na okamžité rozvázaní pracovního poměru. Napsal jsem ti, že možná tvůj výtržek ze zákona nezodpoví tazazelovu touhu po vědění v širších souvislostech. V jakých ti jen napíši, hledej Šmudlo a snad napovím, třeba formu, čas, atd.

Edison

Nejde o výtržek. Zákon v tomto hovoří jasně. Jenže to ty vůbec nemůžeš pochopit. Zadruhé bys neměl mluvit zadruhé. A když ti docházej argumenty začínáš plivat a koopat kolem sebe. Pokud se někdo ptá, za co je možno někoho vyhodit, tak to je stanoveno zákonem. Nic víc k tomu napsat NELZE, šlo by o pouhé spekulace, kreativitu.

Aneb… vyhodit někoho okamžitě v zásadě lze za cokoli, pkud to zaměstnavatel naroubuje na jednu z podmínek uvedených… hádej kde… v Zákoníku práce, v patagrafu 55, odst. 1.

autacek

Píšeš: „V širších souvislostech to znamená, že vyhazov podle toho paragrafu může dát každý, kdo dovede konkrétní důvod naroubovat právě na tento paragraf.“
A to prostě není pravda. Stačí pokračovat třeba hned odst. 2 téhož paragrafu, tak teď můžeš pokračovat v dalším samostudiu.

Edison

Nespíš sis ten opdstavec ani nepřečetl. Nemluvě o tom, že odst. 2 mluví o něčem jiném, než se tazatel ptal.

autacek

Ale já se s tebou bavím o tvé otázce, tedy proč uvádím odkaz na celý zákon a proč je dobré to vnímat v širších souvislostech. Naproti tomu ty lzeš, když uvádíš, že podle tohoto paragrafu lze ukončit pracovní poměr kdykoli.

Edison

Už zase překrucuješ. Otázka je na důvody k okamžitému zrušení PP. Na to odpovídá můj příspěvek. Jistě, že existuje několik málo vyloučení, ale ne DŮVODŮ, ty stanovuje odst. 1. Čili i moje další diskuse se týké oněch důvodů, který v konečném důsledkem může být cokoli, co je na ty tři zákonné důvody možno naroubovat. To prostě platí. Odst. 2 se NETÝKÁ DŮVODŮ, ale něcěho naprosto jiného, proto to není jako další písmemo odstavce 1. Takže jediné, co tu předvádíáš je DEMAGOGIE a matlání pátého přes deváté. Navíc jsem nikde nenapsal KDYKOLI, ale za COKOLI, co se povede naroubovat na zákonné důvody uvedené v odst. 1. Další příklad tvého překrucování a demagogie.

autacek

„Za COKOLI“, ale tak to není a ty tu svou lež stále nevidíš. A odpovídám ti na to, na co se ptáš, projdi si toto vlákno.

Edison

Ten, kdo vytrává věci z kontextu jsi tu ty. Nenapsal jsem „za cokoli“, ale „za cokoli, co se povede naroubovat na jeden z důvodů uvedených v odst. 1 par. 55“. To píšu od samého začátku. Jsi nejen demagog, ale navíc lhář a překrucovač. Ty ten rozdíl prostě nevidíš. Mimo jiné proto, že ho vidět nechceš. Jen se chceš předvádět, což se ti nakonec celkem daří. Jen ne tak, jak si myslíš.

autacek

Co jsi psal je jasně patrno v tomto vlákně. Víc nemá smysl tvou blbost komentovat.

Edison

Tak si ty hloupé, nesmyslné, překrucující… komentáře odpusť. Uděláš dobře především sám sobě.

autacek

Já nic nepřekrucuji, jen píší, že nemáš ve svých tvrzeních v tomto vlákně pravdu. Prostě existují situace, že i kdyby byly naplněny podmínky pro okamžité zrušení pracovního poměru dle § 55 odst. 1 který zmiňuješ, tak dle tohoto ustanovení v určitých případech okamžitě pracovní poměr ze strany zaměstnavatele zrušit nelze a je dobré si zákon nastudovat v širších souvislostech. Proti tebou uváděnému taxativnímu výčtu nic nemámale ty nejsi evidentně schopen pochopit literu zákona, protože tu neustále lžeš a i když jsi usvědčen ze lži, tak lžeš dál.

Edison

IceT, plácáš nesmysly a zaměňuješ DOHODU s tím, co uvádí par. 55 ZP.

iceT

Možná plácám, ale pochybuju, že ten člověk, co tam pracoval 20 let, pracoval na dohodu.

Edison

Pracoval nejspíš na smlouvu. Ale „odejit“ byl nejspíš na dohodu. Je vidět, že máš v pracovním právu těžké mezery. Jsi adept na to,m aby na tebe zaměstnavatel udělal BuBuBu a sklopíš uši, sedneš si na zadek a odejdeš.

iceT

Ano, to asi mám, ty mezery, naštěstí se mě moc netýkají, a ne, nejsem zaměstnavatel, a kdybych byla, asi bych z lidí blbce nedělala. Protože co si budeme vykládat, hodně lidí svoje práva nezná a fakt na ně stačí udělat bububu.

Edison

… nebo jsi zaměstnavatel a vykládáš si zákony po svém a očekáváš, že zaměsnanec sklopí uši…