dáblík29

Může být právně uznaná výpověd § 55 ost.1 písmeno n ?

Je právně daná výpověd když je uvedeno s okamžitou platností jako zaměstnavatel ruší pracovní poměr podle ustanovení §55 odst..1 písmeno n Zákoníku práce.Může soud uznat když je chybně napsané znění paragrafu?
Písmeno n nikdy nebylo a není v Zákoníku práce.

Odpovědi
ratava

…kdyžtak ať mě někdo znalejší opraví, ale…

Vy (nebo dotyčný/-á) máte ve výpovědi opravdu uvedeno pouze, že zaměstnavatel s vámi ruší PP na základě § 55 odst. 1 písm. n? Opravdu nic víc???

Nepřijde mi, že by zaměstnavatel do výpovědi neuvedl (když už ne znění onoho paragrafu) skutkovou podstatu (§60 ZP)… už jen proto, že „porušení práce zvlášť hrubým důvodem“ není v zákonech (snad stále) nijak jinak blíže určeno a ono přesné vypsání SP ve výpovědi pomáhá řešit případné soudní spory…
V tomto případě by pak soud nejspíše vyvodil, že výpovědní důvody jsou platné…

Ale máte-li tam pouze to, co píšete…
Doplňuji:
Jen ještě doplním, že pro okamžité zrušení podle §55 odst 2 písm b (počítám, že to měl být tento paragraf…), musí být opravdu vážné důvody… jako třeba fyzické napadení, krádež (?nevim…?)… Proto se do takové výpovědi vždy uvádí její přesný důvod, aby nemohlo dojít k žádné mýlce… Zaměstnanec se pak může odvolat k soudu do 2 měsíců od obdržení výpovědi…

Přijde-li mu výpověď opravdu neplatná, může- ale bez zbytečného odkladu- svému zaměstnavateli písemně oznámit, že trvá na tom, aby byl i nadále zaměstnán a zaměstnavatel je povinen poskytnout mu náhradu mzdy nebo platu. Náhrada přísluší zaměstnanci ve výši průměrného výdělku ode dne, kdy oznámil zaměstnavateli, že trvá na dalším zaměstnávání, až do doby, kdy mu zaměstnavatel umožní pokračovat v práci nebo kdy dojde k platnému skončení pracovního poměru… více §69 ZP

…proto mi je divné, že byste neměl (nebo ten/ta, za koho se ptáte…) uvedeno nic víc, než co uvádíte v otázce…

P.S.- nevím, zda je to ještě platné, ale dřív byl na ÚP jeden den v týdnu k dispozici bezplatně právník, který pomáhal zaměstnancům v řešení jejich prac.-práv. sporů… Nejste-li si jist platností výpovědí, zkuste se nejdřív poradit tam… ale opravdu si nejsem jista, zda to ještě funguje…

JájsemRaibek

Je to určitě § 55? písmeno n v paragrafu o výpovědi není, ale okamžité zrušení je možné dle písmene h, což pokud by nebylo „dotažené“ může n připomínat.

Pepa25

Na moři a před soudem je člověk v Božích rukách, takže tu nikdo neřekne, co soud uzná nebo ne, ale jak píše ratava, dost záleží, co vše další je tam napsáno. No a vlastní § 55 odst. 1 mluví pouze o okamžitém zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem … Rozporoval bych maximálně uvedené důvody.