CandyGold

Zdravím, mám otázku. Našel jsem odstavené auto které má mrtvého majitele 3 roky.

Auto nebylo přiznáno v dědickém řízení a tím pádem v technickém průkazu je psaný majitel který už tři roky nežije . Auto 3 roky stojí, nikdo s ním nejezdí a nikdo neplatí povinné ručení a má značky. Moje otázka můžu to nějak koupit abych to legálně přepsal na sebe a nenesl riziko že budu platit pokutu co se dopustil nepojištěním mrtví majitel? Jsem v kontaktu se synem od bývalého majitele . Děkuji za rady

Odpovědi
Filip84

To je poměrně banální a ne, není to až nic tak výjimečného, arciť se to stává, spíše, u nemovitostí.

Musí se provést dědické řízení. Prostě a jednoduše někdo pochybil, protože arciť je auto věc movitá, je zaknihované. A soudní notarius to měl ověřit, eo ipso, zjistit, eo ipso, přidat do dědického řízení.

Právo to zná jako dodatečné projednání po rozhodnutí o pozůstalosti, upravuje to § 193 zákona o zvláštních řízeních soudních, v jehož ustanovení odst.1 se praví, že objeví-li se aktivum či pasivum po té, co je rozhodnutí o pozůstalosti v moci práva, soud o ně doplní v dosavadním řízení vyhotovený soupis nebo seznam o aktivech a pasivech pozůstalosti.

Do té doby vozidlo nemá majitele, zapsaného v technickým průkazu – umrlec není občan, nemá občanská práva, nemůže vlastnit a pokojně užívat majetek.

Ptát se, kdo bude „platit pokutu co se dopustil nepojištěný mrtvý“ je absolutní lapsus: umrlec nemůže být trestně odpovědný (je to kadáver, prostě hromada masa a kostí, to je, jako bys chtěl pokutovat v supermarketu kejtu! 🤦‍♀️), to je prostě úplně, naprosto a komplexně 🤪! 🤦‍♀️ Může mít vepřová kejta zavinění? Může hovězí kližku vyzvat opicajt „jménem zákona zanechejte močení!“? 🤦‍♀️🤦‍♀️

Do té doby nejde s autem nic. A nový majitel bude naživu, nebude to kus masa a kostí, a až on rozhodne, jak s tím autem naloží.

da ny

Auto někdo zdědí.
Pokud se s dědicem/ci znáte, zkuste se poptat.
Pokud nebude dědic, propadne státu, ten ho může prodat, Je kolem toho spousta
lidí a někdo může mít „přednostní zájem“. Teprve pak půjde do aukce, autobazaru apod.
Neživila bych v sobě, asi žádné naděje.