mladek

Zánik zastavního práva.

Mám dotaz ohledně zástavního práva.Můj bratr mě a manželce půjčil peníze na byt a základě smlouvy o půjčce jsme zřídili zástavní právo na nemovitost na,kterou jsme si od bratra půjčili.

Otázka zní :Pokud bratr zemře(nedejbože) co se bude dít se zástavou ? Jelikož jsem jediný možný dědic,tak co bude dál? Zástavní právo bude zrušeno protože zástavní věřitel zemřel.Vzhledem k tomu,že je to můj bratr,tak zdědím pozici zástavního věřitele na druhé straně budu s manželkou i zastavitel?

Nebo zdědím bratrovou pohledávku ku mě a v katastru nemovitosti požádám o změnu podílu na nemovitost ve společném mění manželů?Například 1/3 manželka a 2/3 já?

Docela by mě zajímalo jak tuto situaci do budoucna řešit.Vím že to je předčasné,ale nedá mě ta myšlenka spát.

Předem děkuji za odpoved'

Odpovědi
Drap

V případě že by zemřel, tak zdědíš, pokud přijmeš dědictví ,i pohledávku. Zástavní právo tam zůstane, dokud nebude vyřízen dluh manželky. Zástavní právo přejde na tebe do doby vypořádání.

zzzzz

Tím by jste se v podstatě stal dlužníkem a zároveň i věřitelem, (pokud by jste to opravdu zdědil jen vy). Pokud se dlužník stane i věřitelem, tak dluh automatický zaniká, je to zákonný důvod, pro zánik dluhu!!! Vy nemáte společné jmění manželů??? Pokud máte, tak by manželčin dluh nehrál žádnou roli, pokud máte majetek rozdělen předmanželskou smlouvou, tak by se jelo podle ní.