skipi

Rozdělení dědictví

Dobrý den, nevlastní matka bydlící v mém bytě (věcné břemeno) chce veškeré vybavení bytu (pro mě staré harampádí) odkázat mně a ostatní majetek (hotovost apod.) svému synovi. Pokud se po její smrti vzdám dědictví (o tento „majetek“ nemám zájem), musí jej její syn přijmout (spolu s ostatním majetkem) a vše vyklidit? Pokud ne, co se s tím stane, kdo zaplatí likvidaci?

Nejlepší odpověď
atriplex

Nastoluje se tak stav, jako by zde dědic, který dědictví odmítl, nebyl, tj. dědí na místo něj osoby, které by jinak byly povolány k dědění, kdyby zde odmítnuvšího dědice nebylo.

Jelikož se dědictví přijímá jako celek, pak (pokud se i ostatní nevzdají dědictví) se stanou majiteli o onoho harampádí.

Otázka ale je, zda dokážete dědice přimět k tomu, aby si věci fyzicky převzali. Obávám se, že je nakonec nebudete moci vyhodit ani vy, pokud nebudou vaše – pouze rok obesílat majitele, aby si je převzal a pak je teprve zlikvidovat jako věc opuštěnou.

Raději tedy zůstaňte dědicem.

Další odpovědi
FOG

U nas to resime tzv. „Garage sale“.Nasadi se cena,za kterou bychom to chteli prodat a popripade smlouvame.
Pokud je to opravdu junk,neboli odpad,jedine popelnice.

pondělí

Já jsem našel ve starám harampádí po prababičce,nějaké čárance a rozežranou knihu
můj nevlastní strejda to dal do aukce,a dal mi dohodnutých 70%,asi 2.543.000,–Kč
čárance byly skyci Čapka a rozežraná kniha,ručně psaný cestopis z doby kolomba,Tak jsem utíkal do stodoly a tˇˇtkom čekám na další aukci,
Aspoň jsem se mohl vykašlat na maturu a žiji si
než něco vyhodíte,nechte to odborníkovi
jo a koupil jsem si minohledačku,a od Slavkova už mám nějaké dukáty,šavli a opasky,za tu šavli mi chtějí dát v muzeu 20.000,ale na aukci ve vídni dostanu víc

květák75

Já se chci dědickému řízení vyhnout, a tak jsem veškerý svůj majetek převedla na svěřenský fond, který jsem si založila přes https://www.al­phacitizen.com/cs/ Mám jednu dceru, takže jej pak přepíšu na něj a nikdo nebude muset nic víc řešit.