hubickova

Otázka rozdělení dědictví

Moje matka a nevlastní otec/otčím/ mají rodinný domek.Moje nevlastní sestra/dcera mé matky a otčíma/ si postavila na jejich rodinného domu patro.Financovala si ho sama,rodiče jsou pouze jako spoludlužníci na hypotéce,kterou si sestra na přístavbu vzala.V katastru jsou ale zatím napsaní pouze matka a otčím jako jediní vlastníci.Zajímalo by mně,jak to bude v případě smrti.Je jasné,když umře matka,je to rodič nás dvou sester,máme nárok na dědictví obě dvě sestry a když umře otčím,dědí pouze jen moje nevlastní sestra.Ale z čeho se to bude počítat?Pouze ze spodní části domu,že?A jak by se to mělo třeba ošetřit po právní stránce,protože teoreticky by mně měla sestra vyplatit, když ten dům je psaný pouze na rodiče.A jde dům na „papíře“ rozdělit a na katastru ho napsat jako jednu část na jedny majitele a druhé patro na druhého majitele?A je to lepší všechny právní kroky udělat ještě za života rodičů a nebo to nechat vše až na čas po jejich smrti?Jsou to asi morbidní otázky,ale jsou známy případy,kdy se sourozenci po smrti rodičů dohádají až do krve a soudí se o každou cihlu.

Odpovědi
Alesh

No, to je dobrej zamotanec. 🙂 Vřele doporučuji celou záležitost vyřešit předem, za života všech zainteresovaných a nejlépe za porady právníka. Určitě je lepší dát teď pár tisícovek za právníka a vyřešení celé situace v klidu a rozumně, než se pak tahat po soudech. Což by stálo nepochybně víc.

Hlada

Tohle se nedá vyřešit jednoduchou radou. Myslím, že byste měli teď za života všech dům dohodou rozdělit, změny ošetřit kupními nebo darovacími smlouvami, nechat je zapsat do KN, aby se v případě rozdělení dědictví podle zákona nikdo necítil ošizený.