JanaSw

Jak postupovat v případě žádosti o výmaz věcného břemene na katastrálním úřadě?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak postupovat v případě žádosti o výmaz věcného břemene na katastrálním úřadě? Můj otec mi za svého života daroval dům, kde měl zřízeno věcné břemeno dožití. Domnívala jsem se, že na katastru nemovitostí stačí pouze doložit ověřenou kopii úmrtního listu a toto břemeno bude zrušeno. K mému údivu mi však úřednice sdělila, že toto už dávno nestačí, musím vyplnít formulář vkladu do KN a sepsat prohlášení o zániku dle nějakých paragrafů a zaplatit poplatek. Pokud se tu najde někdo, kdo tento stav řešil a je zběhlejší v těchto věcech, mohl by mi poradit, co všechno na KÚ donést vyplněné, popř. odkaz. Děkuji.

Nejlepší odpověď
Hans51

Jako vše na Katastrálním úřadě, i Vámi požadovaný „výmaz“ věcného břemene je potřeba vyřídit prostřednictvím jejich formuláře. Odkaz na něj je zde:

http://www.cuz­k.cz/Katastr-nemovitosti/For­mulare.aspx

Budete tedy muset vědět, který Katastrální úřad je místně příslušný (tedy v obvodu jakého KÚ se dotčená nemovitá věc nachází). Poté samozřejmě zvolíte i Katastrální pracoviště (vše lze pohodlně nalézt ve výpisu z Listu vlastnictví, případně pomocí dálkového přístupu do katastru nemovitostí).

Dále potřebujete identifikovat listinu, na jejímž základě bylo věcné břemeno do KN zapsáno (číslo jednací, datum, apod.).

Další kolonkou jsou právní skutečnosti, které vedly k zániku práva. Smrt otce doložíte pomocí úmrtního listu, který má povahu tzv. veřejné listiny.

Následují údaje o dané nemovité věci (parcelní číslo, číslo Listu vlastnictví, typ, způsob využití apod.).

Poté vyplníte údaje o osobě, jejíž oprávnění z věcného břemene zaniklo – tedy otcovy údaje. Dále Vaše údaje, podpis, datum.

Na závěr si neodpustím malou poznámku, na každém katastru pracují úředníci, kteří se řídí svými velmi rigidními pravidly, která ne vždy vycházejí ze zákona (vyhlášky). Existuje sice proti tomu řada různých obranných prostředků, ale dovolím si doporučit vyslechnout požadavky dané osoby a jednoduše je dodržet. Je to cesta nejmenšího odporu, která je často i nejrychlejší.