Musím platit výživné, když syn opustil VŠ, soustavné studium a začal po 4 letech studovat dálkově?

Ze 4. ročníku přešel do 1. dálkového.

Nejlepší odpověď
kropitko

Zánik vyživovací povinnosti

Vyživovací povinnost rodičů tedy většinou skutečně skončí okamžikem, kdy dítě začne pracovat a přísun jejich peněz nepotřebuje. Existují však i další momenty, které způsobí zánik této povinnosti.

Za určitých okolností může zaniknout jen dočasně, například pokud dítě nezvládne úspěšně složit přijímací zkoušky na vysokou školu a jeden rok bude pracovat. V dalším roce se mu pak zadaří lépe a začne studovat. Za takové situace se rodiči obnoví povinnost poskytovat dítěti výživné.

Tou veselejší příležitostí k zániku vyživovací povinnosti je sňatek dítěte. Tímto okamžikem přestává být rodič povinen poskytovat dítěti výživné, jelikož je tento jeho závazek v podstatě nahrazen vyživovací povinností mezi manželi navzájem. Rodičům pak zůstává podpůrná role pro extrémní případy, kdy nebude dítě schopno se samo živit a zároveň ani manžel se o něj nemůže postarat.

Vyživovací povinnost rodiče také zanikne v okamžiku osvojení dítěte některou třetí osobou. Osvojitel se pak stává „novým“ rodičem spolu se všemi povinnostmi, které z toho vyplávají, a o výživu dítěte se tedy stará on.

Může se ovšem také stát, že vyživovací povinnost rodičů nezanikne nikdy za života dítěte. Jedná se především o situace, kdy dítě vyžaduje neustálou péči například z důvodu invalidity a schopnost samo se živit nenabude nikdy.

Zdroj: http://www.fi­nance.cz/zpra­vy/finance/274229-do-kdy-platit-vyzivne-/

Další odpovědi
standa

NEMUSÍTE !

Obecně platí, že dálkové studium (až na výjimky) se NEPOVAŽUJE za tzv. soustavnou přípravu na budoucí povolání.

Zdroj: http://www.sa­git.cz/pages/le­xikonheslatxt­.asp?cd=74&typ=­r&levelid=da_447­.htm