Zajímalo by mě, jak vzniká vítr?

Nejlepší odpověď
annas

Vítr vzniká v důsledku nestejnoměrného ohřívání vzduchu sluncem. Teplo způsobuje, že se vzduch rozpíná a stoupá, tím zároveň klesá jeho tlak. Zatímco chlad způsobuje, že je vzduch těžší a jeho tlak stoupá. Z takto vzniklých oblastí vyššího a nižšího tlaku se vzduchové masy přesouvají směrem z oblastí vyššího tlaku do oblastí s nižším tlakem.Čím větší je rozdíl v tlaku, tím ostřejší vítr vane. Zjišťuje se pomocí tzv. „tlakového gradientu“.

Obrazové znázornění na http://aktual­ne.centrum.cz/ve­da/grafika/2006/11/0­9/jak-vznika-vitr/

Zdroj: http://monica­vasko.blog.cz/0706/jak-vznika-vitr

Další odpovědi
dědapetr

Základní informace o vzniku větru
28. června 2009 v 18:05 | Honza | Extrémní jevy
Základní princip vzniku větru:

Nad rovníkem se vzduch ohřívá a stoupá, jelikož je lehčí, vzhůru.
Od obou pólů se k rovníku na „uvolněné místo“ tlačí vzduch studený.
Teplý vzduch proudí ve výšce zpět k pólům a postupně se ochlazuje, kde opět klesá. Tento cyklus se stále opakuje.
Tento popsaný základní princip však ovlivňuje několik aspektů:

  • otáčení Země, které směr větru vychyluje doprava na severní polokouli a doleva na jižní polokouli
  • členitost terénu, do nějž vítr naráží a mění směr
  • rozdílný čas ohřívání vody a pevniny a tedy i vzduchu, který proudí různou rychlostí v různých oblastech

Rychlost větru, která je nejsledovanějším ukazatelem při posuzování účinku větru, se vyjadřuje přesným určením jeho rychlosti (km/h, m/s) nebo podle Beaufortovy stupnice, která byla vytvořena počátkem 19. století kontraadmirálem Francisem Beaufortem. Má dvanáct stupňů a slouží k odhadu rychlosti větru podle jeho snadno pozorovatelných projevů na moři či souši.

franku

Rozdílem teplot.Studený vzduch proudí do míst s teplejším vzduchem