Ultra adela1

Proč je zvuk nejrychlejší v pevných látkách?

děkuji

Nejlepší odpověď
Edison

Protože jsou pevné. Neboli kinetická energie zvuku je mezi molekukami předávána, jako by byly molekuly spojeny tyčkami. V kapalinách to je podobné, jako by byly molekuly spojeny pružinkami, a u plynů nejsou spojeny vůbec a kinetickou energii si předávají nárazy svých polí do sebe. Čím hustší je materiál, tím rychleji se zvuk šíří.

Další odpovědi
Kepler

Něco na Edisonově odpovědi je, taky jsem si to myslel, ale není to tak úplně pravdu. Viz třeba rychlost zvuku v prostředí blízkém vakuu https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/rychlost-zvuku-ve-vesmiru-50-km-s
Nebo proč se v lehkém hliníku šíří zvuk 2× rychleji, než v mnohem hustším stříbře?
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Rychlost_zvu­ku Ha! teď babo raď.

aliendrone

Protože v pevných látkách se obvykle dosahuje nejvyšších hodnot (vzájemně v kombinaci) hustoty, míry stlačitelnosti a modulu pružnosti ve střihu (smyku), na kterýchžto veličinách závisí rychlost zvuku v materiálu. :)

Kupříkladu v diamantu je rychlost zvuku cca 12 000m/s. ;) :)

Dochy

myslím, že jde o kombinaci hustoty a pružnosti… čím tvrdší, tím rychlejší, čím těžší, tím pomalejší…

A myslím, že pevné látky a kapaliny na tom budou dost podobně…

OK, tak jinak. Jsem si tím docela dost jist 😉 je to podobné jako šíření signálu po vedení. U elektrického vedení se například předpokládá náhrada vedení za řetěz indukčností a kapacit. U mechanického vedení pak řetěz závažíček a pružin apod.

Edisone: To srovnání není od věci, ale klidně můžeš zůstat u makroskopických vlastností těch materiálů (vč. plynů).

Co je pro šíření zvuku (obecně jakéhokoli mechanického ruchu) důležité je hustota toho materiálu (u vzduchu/plynu velice nízká) a stlačitelnost (u vzduchu/plynu vysoká). V případě zvuku jde o vlnu podélnou, každá částice, která se podílí na přenosu zvukové vlny se vlastně periodicky hýbe ve směru šíření zvuku a zpět, přitom ten pohyb předává částici následující ve směru zvuku. Čím je materiál tvrdší, v případě kapalin méně stlačitelný, tím snáze se to chvění předává dále. Čím je hustší, tím „déle“ trvá, než se ta další částice v řadě „uráčí“ pohnout když na ni ta předchozí „zatlačí“.

Edison

Keplere, že by hrála roli molekulární struktura? Typ krystalické mřížky – vazby (bo tžeba sklo ja amorfní, že jo. Ono to uršitě souvisí s pružností/tu­hostí, nebo tvrdostí.

Kepler

Asi to tak nějak bude. Čert ví, na to nestačím.

Edison

Si to tak nějak taky jen představuju… Třeba jako dominový kocky… Čím blíž k sobě, tím rychleji se vlna požene.