Magix.cz

Je rychlost zvuku ve vesmíru 50 km/s?

V článku:

https://www.al­debaran.cz/bu­lletin/2020_20_­202.php?utm_sou­rce=www.seznam­.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_cam­paign=null

píše prof. Kulhánek :

„Sluneční vítr – proud nabitých částic ze Slunce, které zaplavují celou Sluneční soustavu. Zejména jde o protony, elektrony a alfa částice (jádra hélia). Typická rychlost částic u Země je kolem 500 km/s (rychlost zvuku v tomto prostředí je 50 km/s), teplota 3 eV (30 000 K) a koncentrace několik protonů v cm3.“

Jak se to srovnává s tím, že obecně se tvrdí, že ve vakuu se zvuk nešíří? Několik protonů na cm3 už je dostatečně husté prostředí pro šíření zvuku?

Nejlepší odpověď
Kepler

Zvuk se šíří v jakémkoliv hmotném prostředí, tedy ve vakuu ne. I když je koncentrace částic slunečního větru mikromiliprdová, absolutní vakuum to už není. Takže dostatečně husté prostředí to zřejmě je. Taky jsem se divil.

Další odpovědi
Edison

Ve vakuu ne. Ovšem je poteba si srovnat několik věcí: 1. definice vakua, 2. ten proud nabitých částic… Pokud je to kontinuální proud, pak může nést i zvuk. Jenže to je spše teoretický stav. Ten proud nepřetržitý nejspíš nebude.

Kepler to popsal mnohem líp… 🙂

aliendrone

Tak já tomu vůbec nerozumím. Několik částic na cm3? To je EXTRÉMNĚ vysoké vakuum, nechápu mechanismus, kterak by se mohlo mechanicky vlnění uskutečnit. Tohle musím zjistit vocogo, bo mi to hlava nebere. :(