Kryšpín

Zadlužení je skutečnost, nebo fáma?

Šesté vydání Lepší Česko 2/19 mimo jiné uvádí, M. Kalousek 1943 dní ve funkci ministra financí dluh 667 miliard
B. Sobotka ve funkci 1512 dní dluh 394 miliard
E. Janota ve funkci 431 dní dluh 203 miliard
J. Rusnok ve funkci 459 dní dluh 67 miliard

poté několik ministrů s menším dluhem a A. Babiš není tam kolik vyrobeno dluhů

To velké zadlužení bylo způsobeno z jakých důvodů?

Odpovědi
nyjono

Možná to lze nazvat teoretickým faktem.
Dluhy se neustále přelévají sem a tam, také se započítávají nebo nezapočítávají některé průběžné položka atd. Proto ty rozdíly.
Nejsem odborník, jen můj názor.

Kepler

A jaký dluh máš na mysli? Vládní, zahraniční, státní? Podle čísel to je si ten poslední a to není žádná tragédie. V EU jsme na tom skoro nejlíp. Státní dluh není nic jiného, než že část rozpočtu je hrazena prodejem státních obligací apod., či-li je v rukou občanů ČR. Stát platí úroky a občan profituje. Zahraniční dluh – úvěry od Evropské investiční banky hrají nicotnou roli.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/St%C3%A1tn%C3%AD_dluh­_%C4%8Ceska

aliendrone

Nebudu prověřovat ta čísla. Ono zadlužení se NENÍ v principu zlé, někdy je dokonce NEZBYTNÉ. Venkoncem KDO dnes jede na 100% bez leasingů, revolvingů atd.?

Problém není ani ve výši dluhu (i když by se o tom DALO diskutovat), ale především v tom, CO se za něj pořídilo tedy jestli odpovídá přínosu (vede k pozitivnímu efektu). A v tom jsou VŠICHNI jmenovaní dokonale nerozlišitelní. ;) :D :D

dudu

To není statistika, nýbrž demagogie a ta často bývá horší než lež. Vypovídací schopnost téměř nulová.

Dochy

Keplere: Hodně bych pochyboval o tom, že u státního dluhu jsou věřitelé občané ČR. (Tedy věřím, že pár jich bude, nevěřím že budou držet většinu)

Kepler

Asi máš pravdu, trochu jsi mě zaskočil. Státní dluhopisy jsou totiž obchodovatelné, většinou netransparentně. Jenže dluhopisy ČR nemají dostatečně vysokou likviditu, než aby si je kupoval někdo ze zahraničí. Aspoň takový dojem mám, koukni na https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Dluhopis#Po­dle_emitenta , odstavec likvidita.

Dochy

Každý ví,, že podobné dluhopisy nemají velkou likviditu. Je to jejich podstata. Dlužník určil při vydání dluhopisu kdy je jeho splatnost. Někdy lze splatit i dřív ale bývají tam sankce. Zato jsou státní dluhopisy u relativně stabilního státu zas poměrně bezrizikové.