dust8

Za jakých okolností se lze považovat za myslitele?

Nejlepší odpověď
Frontinus

Pokud se za myslitele považuješ, tak jím pravděpodobně nejsi 😉

Ale vážně, to záleží na významu pojmu „myslitel“. Pokud to má být označení nějaké „extra skill“ v akademické disciplíně jako je filozofie nebo třeba teologie, tak je měřítkem myslitelství akademický úspěch dalece přesahující hranice České republiky.

Pokud to má být označení vysoce hodnotící převážně literární kvalitu úvah optikou intelektuálních snobů a podobné (imho) směšné lidské žoužele, tak je měřítkem úspěchu počet prodaných a do dalších jazyků přeložených knih žánrově někde na pomezí beletrie a kontinentální filozofie.

Pokud to má být označení kvalit náboženského vůdce/vizionáře, pak na velikosti záleží. Na velikosti sekty, kterou si vybuduje, nebo skupiny následovníků, pokud nemá tendenci vytvářet uzavřenou skupinu.