zzzlatokopka

Z jaké částky se bude počítat podpora v nezaměstnanosti?

Můj známý pracoval přes dva roky za cca 10tisíc měsíčně, poté nastoupil přes agenturu na pracovní místo, kde „bral“ cca 25tisíc měsíčně, tam pracoval pouze 2 týdny, smlouvu ve zkušební době ukončil. Z obou zaměstnání odváděl na důchodové pojištění.

Bude se mu podpora počítat z 10tis? Nebo se bude počítat z těch 25tis i když tam byl jen 2 týdny???

Všem předem děkuji za odpovědi:-)

Nejlepší odpověď
ivzez

Rozhodným obdobím pro posouzení splnění podmínky pro přiznání podpory
jsou poslední dva roky, v nichž je nutné výdělečnou činností (prací/podnikáním)
získat alespoň dvanáct měsíců důchodového pojištění.

Rozhodným obdobím pro stanovení průměrného výdělku,
z něhož se vypočte podpora v nezaměstnanosti,
je kalendářní čtvrtletí předcházející ukončení zaměstnání.

Neodpracuje-li uchazeč v rozhodném období alespoň 21 pracovních směn
(jako v případě z dotazu), použije zaměstnavatel pravděpodobný výdělek.

———
V tomto případě se podpora bude počítat z pravděpodobného
výdělku z posledního zaměstnání (ze zmíněných 25.000).

Je otázka, co vše zaměstnavatel po dvou týdnech práce do pravděpodobného výdělku zahrne. Nejsem si jista, jestli v tomto případě zahrne i případné nenárokové složky mzdy (někteří zaměstnavatelé nenárokové složky přiznávají až po skončení zkušební doby) …

Další odpovědi
brillant

Zákon č. 463/2004 udává: „Výše podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci se stanoví procentní sazbou z průměrného měsíčního čistého výdělku, který byl u uchazeče o zaměstnání zjištěn a naposledy používán pro pracovněprávní účely v jeho posledním ukončeném zaměstnání v rozhodném období podle pracovněprávních předpisů.“
http://kalkulac­ky.idnes.cz/cr_dav­ka-v-nezamestnanosti-2014.php
https://www.go­ogle.cz/search?cli­ent=opera&q=pod­pora+v+nezam%C4%9Bstn­anosti+v%C3%BDpo­%C4%8Det&source­id=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=sug­gest&gws_rd=ssl
Doplňuji:
Píší tam " v jeho posledním ukončeném zaměstnání" tak bych vycházel z těch 25000. Když byla dcera několikrát po sobě v evidenci ÚP, tak jí podporu počítali vždy z posledního potvrzení co donesla.

JájsemRaibek

Hele je to sviňárna, ale vím, že to je takto. Švagr podnikal, měl prdlajs přiznaný a tak mu dali 1340 podporu. Pak nastoupil na 2 hodiny (slovy dvě hodiny) do práce za nějakejch 8000 a hned mu zvedli podporu počítanou z osmičky.
Kdysi jsem napsal potvrzení uklízečce, kterou jsme vyhodili, měla vyděláno 400 a volali mi z pracáku, že musím napsat předpokládaný výdělek, přestože jej neměla. Z toho se počítá podpora. Tak říkám, hmm takže se nechám na den zaměstnant v uranovejch dolech za třicítku a je to. Prý jo.

zzzlatokopka

brillant dík, ale vrtá mi hlavou, co je to „rozhodné období“ zda ten splněný rok v posledních dvou letech, nebo ty 2 týdny???

ivzez

K této situaci se vztahují dvě rozhodná období:

První k době důchodového pojištění (2 roky)
a druhé ke stanovení průměrného/prav­děpodobného výdělku (předchozí kalendářní čtvrtletí).

První období (doba důchodového pojištění získaná výdělečnou činností) vychází ze zákona o zaměstnanosti.

Rozhodné období pro stanovení průměrného výdělku stanovuje zákoník práce v části, v níž uvádí postup pro zjišťování výdělku.

zzzlatokopka

raibeku podle mého názoru je to taky tak, myslím, že mu to budou počítat z 25:-) jen si nejsem na 100% jistá. Počkám, možná napíše i Ivzez.

ivzez

Reakce na příspěvek Raibeka:

Podpora ve výši 45 % po celou podpůrčí dobu náleží uchazečům, kteří sami ukončili zaměstnání bez vážného důvodu.

Pokud Váš známý uvedl v písemném zrušení vážný důvod podle § 5 písm. c) zákona o zaměstnanosti ( http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2004-435#p5-1-c ), bude mít nárok na podporu ve standardní výši.

JájsemRaibek

Ano budou, ale protože skončil sám, tak po celou podpůrčí dobu bude mít jen 45%