shaman88

Jakým způsobem pracák řeší, jak a kde jsem pracoval? Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti v níže uvedeném případě?

Zdravím, chtěl bych se zeptat, jakým způsobem pracák řeší jak a kde jsem pracoval. Příklad – když někdo má DPP a překročí u jedné firmy 300 h za rok. Z DPP je mu odvedeno z výdělku nad 10 tisíc korun sociální a zdravotní, tedy se mu to počítá do odpracované doby, která se posuzuje pro podporu. V posledních dvou letech má ten člověk odpracováno dohromady s HPP a DPP 12 a více měsíců. Má nárok na podporu v nezaměstnanosti? Chtěl bych se zeptat na příklady z praxe, zda to pracák nějak řeší ty hodiny u DPP, nebo ne. Předem díky za odpovědi.

Odpovědi
Drap

Ano, řeší. Pokud těch dvanáct měsíců je v jednom celku, tak vzniká nárok na podporu.

ivzez

Drap se mýlí, nemusí to být vcelku.

Pro vznik nároku na podporu v nezaměstnanosti je nutné v období dvou let
před podáním žádosti o podporu získat minimálně 12 měsíců důchodového
pojištění – buď prací nebo SVČ.

Klidně to mohou být dva měsíce zaměstnání, pak tři měsíce volno,
8 měsíců podnikání, … atd.

Nejsem si ale jista tím překročením limitu 300 hodin.
Podle mne by to, co překročilo 300 hodin, mohlo být
vyhodnoceno jako práce na černo.

Pokud ale vím, potvrzuje zaměstnavatel pro ÚP jenom příjem,
nikoliv odpracované hodiny…

shaman88

ivzez – a nezjisti to nahodou podle mesicu co jsem mel pres 10 tis., tedy mi bylo odvedeno socialni z dpp? Tech 300h totiz vychazi na 40 pracovnich dnu, kdyz jedna smena je 7,5h.

shaman88

Drap

Ano, řeší. Pokud těch dvanáct měsíců je v jednom celku, tak vzniká nárok na podporu.

Z HPP se preslo na DPP, takze je to v jednom celku po sobe, akorat nebude to brat pracak jako prace na cerno? Kdyz byl prekrocen limit na DPP? (300h)