Gami.Pet

Z čeho se vlastně skládá světlo?

Existuje pro toto vůbec odpověď?

Nejlepší odpověď
Emefej

Může bý definováno jako proud částic (fotonů) nebo jako elektromagnetické vlnění.

Další odpovědi
www

Zcela klasicky špatně položená otázka. Správně na být: Co to je světlo?
Viz proto zdroj.

Zdroj: cs.wikipedia.or­g/wiki/Světlo

led

Svetlo same o sebe je neviditeľné. Skladá sa z jedného, či množstva elektromagnetických vĺn – tj viditeľného spektra, čiže žiarenie s vlnovou dĺžkou od 380 nm (alebo 300/350/400 nm) do 780 (alebo 700/750/760/8­00) nm.

to, čo my poznáme ako svetlo viditeľné – sú vlastne odrazy tohto vlnenia od hmoty.
Sfarbenie svetla je závislé od konkrétnych frekvencií spektra
http://upload­.wikimedia.or­g/wikipedia/com­mons/9/9e/EM_sp­ectrum_SK.jpg
viac informácií-
elektromagnetické žiarenie:
http://sk.wiki­pedia.org/wiki/E­lektromagnetic­ké_žiarenie
viditeľné svetlo:
http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Vi­diteľné_svetlo

Doplňuji:
otázka je položená správne – skladá sa z…
v prípade na otázku: čo je to svetlo – stačí krátka odpoveď je to viditeľná časť elektromagnetického vlnenia viď Emefej

anonym

Světlo je VLNA i ČÁSTICE. Je to stejný jako když bych se zeptal zda li je zvuk částice nebo vlna ;) je to pohyb/přesun energie ve formě vln ale jsou to částice po čem se pohybuje. Přirovnám to k místnosti plné kuliček a když se jedna pohne tak narazí do další vedle sebe a pošle vlnu. Když bych chtěl poslat ve vodě kuličku vody tak to těžko udělám ale vodou se bude šířit vlna po molekulách … Viditelné světlo je pouze malé spektrum v Elektromagne­tickém vlnění .. očima člověk vidí vlnění od-do nějaké frekvence ale kůží už cítí vlnění o vyšší frekvenci a tomu se říká infračervené neboli tepelné :) to vidí např predátor :) ale nenechej se zmást svými smysli a uvědom si že vidět neznamená vidět ale pouze vědět .. netopýr vidí například ušima (sluchem) ale to jak to cítí je už jiná věc. Elektromagnetické vlnění je vlnění po fotonech .. celí to spektrum se pohybuje ve vzduchoprázdnu rychlostí světla ale v látkách je to různé. Jakýkoli objekt který se pohybuje jako částice se tak pohybuje protože kolem něj není nic v jeho velikosti a proto je to částice. A nejlepší na tom všem je že každá částice je vlastně stvořená z vlnění ale samozřejmě v menší dimenzi.. dimenze je v překladu rozměr a tudíž velikost.

Kelt

Světlo má dvojí charakter, někdy se projevuje jako vlna a řeší se vlnovými rovnicemi, kde zahrnujeme frekvenci a délku vlny, nebo jako částice, obsahující fotony.
Když máš například červenou halenku, tak ve tmě ji neuvidíš, potřebuješ světlo, pouze ve světle vyniknou barvy. Určitá část elektromagnetického vlnění od 400 do 750 nm má charakter vididelného světla, pokud takové záření dopadá na předměty, pohlcují tyto předměty určitou část viditelného spektra a to co zbude se odráží a proto vidíme příslušnou barvu. Ale to není odpověď, jen poznámka.
Je to ovšem zajímavá otázka. I když světlo, můžeme rozložit hranolem, jako to udělal I.Newton na barevné spektrum, a podle definice je světlo vlna i částice, je to velmi zajímavé.

Dochy

Geniuss: Tebe (resp. Tvůj příspěvek) jsem ještě nezkritizoval 😉 Tak tedy:
„Elektromagnetické vlnění je vlnění po fotonech“ ve spojitosti s dříve popsaným šířením zvuku to nesedí a je to zde matoucí. Zatímco zvuk se šíří „po částicích“ – třeba molekulách vzduchu – jako vlny tlak-pohyb, kdy se vlastně každá částice v každé periodě o kousek vychýlí a zas se vrátí, světlo je svým fotonem opravdu „neseno“. Takže foton slunečního světla za cca 8 minut opravdu doputuje ze slunce na zem. A „Vlna i částice“ – světlo má oboje vlastnosti a pokud se se světlem pracuje, pak zpravidla někdo rozhodne jakou interpretaci bude používat (ten někdo ale musí znát interpretace obě, aby správně rozhodl která je výhodnější pro dané použití a jeké s tím mohou být další problémy)

" očima člověk vidí vlnění od-do nějaké frekvence ale kůží už cítí vlnění o vyšší frekvenci a tomu se říká infračervené neboli tepelné" infračervené záření má nižší frekvenci než viditelné (větší periodu – délku vlny)

Poslední věty neřeším, jsou na mně příliš složité… (jsem spíš praktik, než teoretik a kvantové mechanice se raději vyhnu)

Dochy

LED: dovolím si nesouhlasit:
„Světlo je neviditelné… to co poznáme jako světlo viditelné jsou odrazy tohoto vlnění od hmoty…“ To cos napsal je protimluv. Nejdřív řekneš, že je neviditelné, ale pak napíšeš že vidíme odrazy což je zas přesně to samé vlnění, které je ale podle Tebe neviditelné…

„Otázka je položena správně“ otázka je položena přinejmenším zavádějícně. Lze napsat, že světlo SE SKLÁDÁ z el.mag vlnění o vlnových délkách z rozsahu xx-yy nm. Ale pokud prostuduješ dotaz (vč. druhé věty), zjistíš, že tazatelku nemohou zajímat tyto podrobnosti, protože ji zatím chybějí informace na poněkud základnější úrovni. A je správné, že se jich chce dobrat…

led

Dochy, mýlite si pojmy.

Ak pozriete na svetlo zboku vo vákuu, nič nevidíte, ale stačí jedno zrniečko prachu, dymu, tak uvidíte odraz od neho.

K druhej vete otázky, ako viete, čo si myslí pýtajúca sa. To si môžte len domýšľať. Čítať myšlienky iných, niekedy možno skôr než ich vyslovili, to tu dokázal len jeden jediný teraz už deaktivovaný užívateľ. Alebo ste znalec cudzích myšlienok?

Dochy

Je blbost psát, že světlo je neviditelné, viditelné jsou jen jeho odrazy. Protože ten odraz je také světlo a před chvílí jste tvrdil, že světlo je neviditelné. Neviditelný je paprsek světla v opticky čirém prostředí. A zviditelni jej (paprsek) může cokoli co jej částečně rozptýlí. Připadá mi nesmyslné psát o „viditelnosti světla“ stejně jako psát o „zápachu smradu“.

Ano domýšlím si. Zrovna tak si pouze domýšlím, že předpokládáte, že jsem blb 😉 . Je jedno co napíšete, to co si myslíte si mohu pouze domýšlet. A na základě toho co psala tazatelka si samozřejmě domýšlím další teorie a hypotézy. A jednu z nich, kterou jsem považoval za nejpravděpodob­nější, jsem zde zveřejnil.

led

Teórie velkého třesku
Unikla vám podstata. O nikom, ani o skutočnom blbovi, si nemyslím, že je blb. Pre mňa je každý človek hodný pozornosti. Preto si nedomýšľajte moje myšlienky, mohlo by vás to zaskočiť.

Dochy

Krásná odpověď 😉
Ale jak sám píšete: „do hlavy nikomu nevidíme“, takže nezbývá než si domýšlet a při případném jednání či rozhodování zohledňovat míru nejistoty…
Mějte se…