mosoj

Byl velký třesk, nebo velký odraz?

Která z těchto teorií je více matematicky podpořena?
Viz. práce Stephena Hawkinga.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Vepište odpověď…Áááá, cyklický vesmír, no páni. :)

Pokud je mi známo, tak na tomto poli se zrovna moc nekope. Poslední info které mám bylo, že byla prokázána MOŽNOST (ergo vyloučena nemožnost) tohoto typu fungování vesmíru. No, nejzajímavější na tom bylo asi to, že v tom má prsty Neil Turok (známá to bedna v oboru) ještě s někým (jméno mi vypadlo).

O co jde? V podstatě o to, že vesmír může:

  1. expandovat nade všechny meze
  2. expanze se jednou zastaví a už zůstane takový jak je
  3. expanze se zastaví a vesmír se vlastní přitažlivostí zhroutí do počátečního stádia (tzv. „Velký křach“), což bude v podstatě začátek NOVÉHO Velkého třesku.

(Všechna hmota i prostor „starého“ hroutícího se do sebe vesmíru se koncentruje v jednom superhustém miniaturním prostoru a podobně jako míč odražený od zdi se od sebe odrazí a začne se rozpínat, čímž Velký křach přejde v nový Velký třesk a vznikne nový vesmír.)

Výhodou tohoto modelu je fakt, že krásně řeší problematiku vzniku vesmíru „chvilku po jeho počátku“. Totiž – je logické, že vesmír měl nějaký „čas nula“, pak se začal rozpínat. Problém je, že s ohledem na kvantové zákonitosti (princip neurčitosti) hovořit o ČEMKOLIV v čase kratším, než je tzv. Planckův čas (tP = 5,391×10EXP-44 s), tedy v intervalu od času 0 po Planckův čas NEMÁ SMYSL. Je nesmyslné o tom spekulovat, protože z principu je možné NAPROSTO VŠECHNO.

V tomto časovém úseku je např. hypotéza, že mnich Kepler spolu s abatyší led tancovali kozáčka je STEJNĚ platná, jako že „drtgjk malovali fajtnurky za zpěvu huhulů“, mohou platit dokonce i OBĚ dohromady nebo COKOLIV myslitelného i NEMYSLITELNÉHO. Prostě žádné přírodní zákony, pravidla, omezení – možné je NAPROSTO VŠECHNO, takže nemá smysl se ptát na dobu před Planckovým časem a očekávat nějakou realitě odpovídající odpověď. Tudíž vesmír, pravidla, přírodní zákony, prostor i čas samotný vlastně vznikl „chvilku po svém vzniku“ (po uplynutí Planckova času od „času 0“) Což je dost blbé k chápání a „Velký odraz“ tohle elegantně řeší, protože eliminuje právě tento problematický časový úsek tím, že „čas 0“ neexistuje.

Je dost problematické vyvozovat závěry o tom jak to bylo (s ohledem na výše popsané), protože v podstatě

  1. jde o pouhé přenesení problému na novou, vyšší úroveň (podobně jako u otázky „Kdo stvořil Boha?“ (> nějaký „nadBůh“ a jeho zase „NADnadBůh“ atd. atd., to je divergentně nekonečná regresní důkazová řada), ergo vyslovením předpokladu, že vesmír „vznikl ze svého předchůdce starého vesmíru“ nás nikam neposouvá, protože pořád se můžeme ptát „a z čeho vznikla ten starý vesmír“ atd. pořád dokola.
  2. jsou zde významná fakta hovořící PROTI tomuto modelu, z nichž asi nejsrozumitelnější je, že v cyklickému vesmíru musí platit, že od Velkého třesku (tedy spíš od „Velkého odrazu“) by se rychlost expanze vlivem gravitace měla ZMENŠOVAT. (nakonec zastavit a přejít ve smršťování vedoucímu až k dalšímu „Velkému odrazu“)

Jenže jako na potvoru poslední měření ukazují že se to tak neděje, NAOPAK, rychlost rozpínání vesmíru se ZVYŠUJE! (tento fakt svádíme na „temnou energii“ – ať už je to cokoliv, dokonce jsem ji kvůli tomu zavedli/vymysleli)

Je to podobné, jako otázka čím naplnit létající balón, aby měl co nejvyšší vztlak. Jistě, vakuem. Bohužel balón by se v takovém případě

  1. se zhroutil (implodoval) vlivem atmosférického tlaku
  2. pokud by byl natolik bytelný, aby atmosférickému tlaku odolal, byl by natolik těžký, že by neunesl sám sebe.

Prostě neexistuje materiál natolik pevný a zároveň lehký, který by to vydržel při zachování schopnosti balónu létat. Nicméně to nic nemění na tom, že POKUD by takový materiál existoval, tak balón s vakuem uvnitř by létat mohl. Pokud bychom odmysleli problematiku (především tíhu) materiálu, tak balón „naplněný vakuem“ by měl dokonce nejvyšší vztlak ze všech možných náplní! Jenže – je to JEN TEORIE. A s „Velkým odrazem“ je to stejné.

DOST dobrá otázka, tohle je na tom úžasné, že před pár desítkami let byla možnost cyklického vesmíru brána jako nejpravěpodobnější z možných, přičemž na zrychlenou expanzi by nikdo nevsadil ani halíř, dnes je tomu právě NAOPAK! Jenže… není všem dnům konec a kdo ví s čím kdo ještě přijde. ;) :D