JájsemRaibek

Na jakou vzdálenost se šíří informace-elektromagnetic­ké vlny?

Možná špatně položená základní otázka, ale zajímá mě, zda bych se mohl ve vesmíru připojit k internetu? Je tedy ve vesmíru signál, který by mi to umožnil?
A pokud se satelity „dívají“ jen na Zem, pokud by jej nasměrovali třeba na Měsíc nebo Mars, mohl bych si tam sednout třeba na kámen a připojit se k netu a normálně si otevřít třeba odpovedi.cz?

Nejlepší odpověď
Dochy

Šíření signálu není omezeno (pokud mu do cesty nepostavíš překážku). Ale inenzita se snižuje se čtvercem vzdálenosti. Takže bacha na sílu signálu a citlivost přijímače. Na Měsíc bys měl ping kolem 2,5s, to by ještě mohlo projít. Na Mars by to bylo kolem 25 minut a to už by Ti klasický web „vytajmoutoval“.

Upravuji svou odpověď na základě připomínky Ge0rge:
Ten ping by byl mezi 6,06 minuty a 44,5 minutami (zhruba) Těch 6 min je zhruba teoretické minimum (jak k sobě mohou mít Mars a Země nejblíže – ve skutečnosti jim to zpravidla tak dobře nevychází). Vzdálenosti jsem vzal z:
http://veda.in­story.cz/173-jak-daleko-je-mars-od-zeme-vzdalenost-je-promenliva.html
(nepřepočítávám 😉 )
Ge0rge: počítám ping, tedy cestu tam a zpět.

Další odpovědi
mosoj

Elmagnetický signál se šíří nekonečně. Pokud budeš mít vhodnou anténu úměrnou signálu chytíš cokoliv kdekoliv. Světlo je také elmagnetické vlnění.

mzm

Tuhle upravovali směrování antény u Voyageru1, akorát ten signál má mizernou odezvu (k Voyageru1 letí asi 20h tam a 20h zpátky).

Zdroj: https://voyager­.jpl.nasa.gov/mis­sion/status/

anonym

Vzdálenost Země a Masu se pochopitelně v čase mění. Zpoždení 25 minut je maximum, naopak při nejpříhodnějším vzájemném postavení obou planet je zpoždení jen 4 minutové, průměrně tedy bude zpoždění kolísat mězi tím. I tak by to nebylo nic pro pohodlné prohlížení mimozemských webů natož pak video konference v reálném čase 🙂 Je jisté že meziplanetární komunikace nebude tak žhavá a lidé budou vždy preferovat weby, které přímo hostují na jejich vlastní planetě 🙂 Mezi planetami bude komunikace probíhat spíš v duchu pomalého doručování poštovních balíčů 🙂. Pochopitelně budou existovat meziplanetární služby typu GOOGLE SEARCH, ale to jen díky tomu že se budou potřebná data v nějaké formě na obou místech replikovat a se spoždením synchronizovat.