milan16647

Jestliže vidíme dalekohledem minulost vesmíru,mohli bysme zahlédnout při dostatečném zvětšení i tzv.velký třesk?

Doplňuji:
Slunce vidíme jak vypadalo před 8 minutami i ze země.

Nejlepší odpověď
mosoj

Pozorování vesmíru je zde interpretováno zcela špatně !!! ( podle dosavadních znalostí).
Vesmír se zvětšuje větší rychlostí než je rychlost světla !!! Takže zjednodnodušeně řečeno můžeme dohlédnout jenom tam, kam od velkého třesku doletělo světlo a propast mezi velkým třeskem a doletem světla se neustále zvětšuje.
Pán velkomožný to pěkně zajistil proti zvědavému a povýšenému člověku – člověk si takovéto znalosti nezaslouží !

Cituji : "Podle obecné teorie relativity se prostor může rozšiřovat rychlostí větší než je rychlost světla, a proto můžeme pozorovat jen malou část vesmíru v důsledku omezené rychlosti světla. Protože nemůžeme pozorovat prostor ve vzdálenosti větší než dokázalo uletět světlo (či jakékoli jiné elektromagnetické záření) od velkého třesku, není jisté, zda velikost vesmíru je konečná nebo nekonečná.[8]

Další odpovědi
anonym

pokud bysme odletěli někam strašně daleko rychleji než světlo a předběhli světlo, tak ano :)
Doplňuji:
ano, ale velký třesk se prostě stal strašně dlouho a dá se říct, že tam, kde se nachází vesmír, my jsme ve vesmíru, takže je to, jako byste chtěl sledovat slunde před miliardou let a byl jste na slunci

kosaaaak

Hlavně ty nevidíš minulost, ale přítomnost se zpožděním. Je to jako když sleduješ živě Stanley Cup. Lidi na zápase to viděj hned, ty máš sice na TV napsáno ŽIVĚ, ale ve skutečnosti na to živě nekoukáš. Nejde o žádný cestování v čase ale o vzdálenost. Myslím že včera se tu na odpovědích někdo ptal na mimozemšťany, já teda nevím co je na tom přesně pravdy, ale NASA zachytila na konci čtyřicátých let nějakou, údajně prý „zprávu z vesmíru“, kterou se ji opět údajně podařilo rozšifrovat. Šlo prý o nějaký krátký pozdrav a dvě tři věty nebo jak. Ta zpráva k nám prý putovala rychlostí světla 2,5 milionu let.

dudu

Vědci se okamžiku, kdy budou moci nahlédnout do místa těsně po velkém třesku resp. době kdy se vesmír „rozsvítil“ pomaloučku přibližují. Vlastnosti velkého třesu a existence tzv. božské částice jsou zkoumány na urychlovači CERN. Pokusy zahrát si na Boha se jim však zatím přiliš nedaři a zdá se, jako by se fyzika ocitla ve slepé uličce.
Doplňuji:
NASA byla založena v řijnu 1958.

led

Neviem, ako chcete vidieť Veľký tresk, keď ešte aj digitálna TV k nám ide s 2–3 sekundovým oneskorením proti analogovej tv /moderná technológia to konvertovaním zdržuje/.
A ten Veľký tresk bol predsa len o trochu ďalej a dávnejšie.
To, o čo sa pokúšajú vedci je skôr simulácia Veľkého tresku.

Syd

Nejsem si jistá, protože v určitým okamžiku (v určitý dýlce) se už může projevit zakřivení časoprostoru, tudíž jako na Zemi ani se sebelepším dalekohledem nedohlídneš do Austrálie, je možný že i velkej třesk je moc daleko. Samozřejmě to nevim určitě, jenom říkám že jistá nepřekročitelná hranice tady je

arygnoc

teoreticky ano.
ale – světlo „vzdáleností“ „stárne“ a tím se snižuje jeho „teplota“.
Pozorování objektů víc a víc vzdálených vyžaduje schopnost teleskopu rozeznávat nižší „teplotu“ (frekvenci) světla.
Nyní pozorujeme hoooodně starý vesmír pomocí teleskopů v kosmu (kde se teplota přibližuje k absolutní nule, ale ne bohužel dostatečně), takže můžeme pozorovat světlo „teplé“ jen do teploty okolí teleskopu (nad tuto teplotu, pod ní ne).
Pokud se nám podaří zchladit teleskop ještě více, uvidíme i dále, možná i efekt těsně po velkého třesku – rázovou vlnu.
Samotný Velký třesk asi prakticky pozorovatelný nebude (i když teoreticky ano).

Hykam

Podle mne ne.
Nejde ani tak o zvětšení ale jde o to jak dlouho k nám světlo letí.
Velký třesk by byl možný pozorovat na okraji vesmíru protože tam je vlastně to světlo z velkého třesku (počátek vesmíru).

morgoth

jednoznačně ne.
Můžeme se dostat pouze tam,kde už je prostoročas, ale to ovšem znamená, že tam kde je prostoročas již dorazila informace o velkém třesku, někdo by sice mohl spekulovat o černé díře, která by část informace zpomalila, jenže ta se ve svém daném místě ještě nemohla nacházet. Jedinou možností by bylo úplně zmapovat současný vesmír(myslím celý, ne jen to kam dohlédneme) a v počítačové simulaci to pustit pozpátku.

milan16647

Jen pro zajímavost jsem se obrátil i na J.Grygara"trochu se v tom vyzná".Jeho odpověď:Teoreticky by to bylo možné ale Velký třesk by nám zakrývalo silné záření,dnes tzv.reliktní."