amigas

Proč jsou planety kulaté?

Napadla mě jedna taková možná hloupá otázka, proč jsou objekty ve vesmíru vesměs kulaté?? Pokud došlo k velkému třesku, očekával bych, že to budou spíš neurčité tvary, kusy, kouli jako tvar bych nečekal. Možná že se zploštily gravitací, ale i tak přece ty největší objekty (třeba Slunce) musely být nejprv jako koule formovány. Nebo ne? 🙂

Nejlepší odpověď
annas

Kulatost Země (stejně jako jiných planet, Slunce i Měsíce) je dána vlastnostmi gravitační síly, která působí centrálně kolem těžiště a má sférickou symetrii. Tvar dokonalé koule je však narušen. Lepším přiblížením skutečnosti je rotační elipsoid s malou excentricitou. Vzdálenost pólů je přibližně o 43 km menší, než střední průměr rovníku. To je způsobeno rotací Země kolem své osy, která způsobuje odstředivou sílu. Ta směřuje od osy rotace a vektorově se skládá s gravitační silou, z čehož plyne, že na pólech je největší tíhové zrychlení a na rovníku nejmenší. Rovnoběžky jsou tedy kružnice, zatímco poledníky jsou elipsy s malou výstředností. Skutečný tvar je ještě složitější a pro jeho matematický popis se užívá pojem geoid.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Zem%C4%9B

Další odpovědi
hanulka11

bude to asi v důsledku graviace
Doplňuji:
A nyní pro klid jsem i hledala ,abych neplácla jen můj názor

To je přece jednoduché: hvězdy i planety jsou kulaté v důsledku gravitace.Každá částečka látky přitahuje jinou, takže je-li jich hodně nedaleko od sebe, vytvoří středově symetrický objekt, tedy ,,kulatý", který představuje hvězdu, planetu či některou jejich družici.
Ale pozor! Známe už řadu těles ve sluneční soustavě, které spíše než kouli připomínají brambor či hroudu nebo rozeklaný kus skály.Do kulového tvaru zkrátka mají daleko.Jsou to ovšem vesměs tělesa ,,drobnější" a takříkajíc pevná (nikoliv třeba plynná), u nich musíme brát v úvahu, že chemická vazba mezi atomy např. v krystalu je dosti velká.Jsou to vlastně elektromagnetické síly, které na malých vzdálenostech jsou natolik intenzivní, že je nesnadné vnějším tlakem změnit tvar pevného tělesa.Tepre u dostatečně velkých těles (o rozměru řekněme pár set kilometrů-záleží ovšem i na struktuře látky tělesa) je gravitační síla schopna překonat vazby, které udržovaly těleso v jiném než kulovém tvaru.Vlivem gravitace se těleso ztvární do podoby koule.

IK

Otázka je, co vlastně tím velkým třeskem třesklo?
Pokud by to byla velká hrouda hmoty, tak by byla tvoje domněnka o kusech správná. Ale když si vezmeš že hmota se skládá z mrňavých částic které různě obíhají kolem jádra a že plyn má mnohem větší třeskavou schopnost než kámen, tak tvoje teorie už tak logická není.

amigas

No to jsem si tak nějak myslel, ale přesto… Má se tím tedy říct, že vznikly velkým třeskem obrovské objekty (kusy), které se později svou gravitací zakulatily? To znamená i Slunce? Vždyť to například žádný objekt, ke kterému gravitačně náleží nemá, ono samo je tím polem pro celou sluneční soustavu, tak jak to, že je taky kulaté?