Mar r

Je nutné mít webkameru při on-line výuce?

Dobrý den, můžou mě učitelé přinutit zapnout si webkameru ?

Webakemra při online výuce

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
annas

Ano

Chybná anketa. Chybí Jiná možnost.

Mohl jste si přečíst odpověď v odkazu, když jde o zkoušení. Ale u výuky je to stejné.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/muze-mi-ucitel-na-ss-naridit-na-ustni-zkouseni-abych-mel-k-dispozici-i-webkameru-na-moji-osobu

"Může školské zařízení při distanční výuce požadovat, aby měl žák zapnutou kameru?

"Distanční výuka, jako provizorní forma vzdělávání, má co nejlépe kopírovat podmínky výuky ve třídě. Kontakt vyučujícího se žákem/studentem je jistě žádoucí a v některých případech patrně nezbytný.

Požadavek, aby měl žák zapnutou kameru, je důsledkem legitimního stanovení prostředků zpracování osobních údajů žáků nebo studentů při distanční výuce v nastalé situaci, pro splnění úkolu ve veřejném zájmu ve smyslu čl. 6 odst. 1 písm. e) obecného nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR), kterým je škola jako správce osobních údajů pověřena na základě zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon). Zároveň však škola pochopitelně musí přizpůsobit distanční výuku jak individuálním podmínkám jednotlivých žáků, tak také svým personálním a technickým možnostem."-

https://www.ri­zeniskoly.cz/cz/ak­tuality/muze-skolske-zarizeni-pri-distancni-vyuce-pozadovat-aby-mel-zak-zapnutou-kameru.a-7199.html

Další odpovědi
JežíšKristus

Ne

Pokud máš zamčeno, a nepřelezou plot.

aliendrone

Ne

Nevíme, bo tě neznáme. Kupříkladu pokud zvládnou tě přinutit ke stritýzu uprostřed Staromáku, tak bych si na ně ohledně té webkamery vsadil. ;) :D :D

GM

Ne

elkon

Ano

Otázka nestojí ANO,NE, ale jestli je to v tvém zájmu. Nemá smysl, se „šprajcovat“. Tím si jedině uškodíš. Situace je jaká je a musíme se přizpůsobit.

ivzez

Ne

Webkamera znamená vstup do soukromí, na který škola nemá právo.

Ovšem pokud Vás učitel nemůže zkoušet, protože nemá jak ověřit Vaši totožnost
(nevidí Vás), nemusí Vás následně klasifikovat na vysvědčení.

Zvažte, co Vám vadí více.

PepasAvalonu

Ne

Dálkové učení, zúčastňování se některých povinností a online hodin, plnění některých úkolů a zadání (ale taky ne všeho), to můžou, dokonce musí (při distanční výuce a takové situaci). Ale mít zaplou webkameru tě nutit nemůžou.
Mohou pouze DOPORUČOVAT (co koupit, co používat, co využívat, co dělat, přes co komunikovat – něco můžou, něco ne..). A to je rozdíl. Nařizování a doporučování není totéž. A na nařizování ohledně takových věcí nemají dostatečnou pravomoc (dokonce ani ředitel ne, ani jednotlivá škola – jako instituce). Tohle můžou upravovat pouze zákony, ombudsman (i když o právech/zákonec samozřejmě přímo sám nerozhoduje), kraj, MŠMT, samozřejmě přes schválení parlamentu, prezidenta. Musí být návrh, musí projít. Nic takového zákony neumožňují. Práva učitelů vůči žákům opravdu nejsou všemocné a bez omezení, i když si to mnozí učitelé nebo školy/ředitelé myslí. Kolikrát o tom sami možná nevědí – že si něco nemůžou dovolit. Anebo zneužívají žákovy nevědomosti (zákonů, svých a jejich práv). Je obvyklé, že učitelé svá učitelská práva/pravomoce neznají, jen předpokládají a podle toho jednají. Často mylně (podobně i žáci). Kolikrát se „obhajují“ tím, co je správné a nesprávné a proč by to tak mělo být (ve vztahu učetel-žáka a poslochání pokynů). Ovšem jejich subjektivní chápání správnosti nemá vliv na fakta a zákony.
Učitel ti může tvrdit něco, co je dokonce mírně v rozporu se zákony (jeho pravomocemi) a dokonce ho může podpořit třeba i ředitel. Ale ani podpora ředitele neznamená vždy pravdu ohledně pravomocí. Ředitel a jiní učitelé zpravidal stojí za sebou a vzájemně se podporují ať jde skoro o cokoli (ohledně pravomocí), hlavně co se týká vztahu učitele-žáka. Viník a ten v neprávu je vždy student. Učitel má vždy pravdu a je v právu, může po studetnovi chtít všelicos. Učitelé se vždy budou vzájemně podporovat vůči žákovi, i když třeba některý učitel nemá v oblibě konkrétního učitele, tak se ve většině případů postaví za toho učitele. Je to taková jejich „věc principu“. A držení pospoplu – podle profesní třídy.
Něco jiného je, když je učitel „černá ovce“ – vypadl z jejich kategorie, postupuje nezákonně (zneužívá žáka a podobně). Už ho od sebe oddělili a už za ním nestojí.

Arne1

Ano

Jak jinak učitele přesvědčíš že nejsi za školou a nechystáš z údajně probrané látky dotaz na Odpovedi.cz ?

terinahi05

Ne

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

aliendrone

annas>>> Chápu, že jste zvolila jednu z 2 možností z nezbytnosti, nicméně by bylo lepší, kdybyste zvolila NE. Čistě prakticky si představte, že jste má učitelka. JAK mě přinutíte zapnout webkameru, pokud budu např. tvrdit, že z nějakého důvodu nefunguje, jen mi bleskově proletí nějaká hláška s vykřičníkem atd. atd.? ;) :)