Zhrb

Může mi učitel na SŠ nařídit na ústní zkoušení, abych měl k dispozici i webkameru na moji osobu?

Dobrý den,

pan učitel chce při ústním zkoušení, abychom měli během distanční výuky i webkameru na vlastní osobu. Je to povinné to mít, popřípadě můžete mi poslat nějaký zákon, kde je to řečeno?

Děkuji za odpověď

Nejlepší odpověď
annas

Je vydané METODICKÉ DOPORUČENÍ PRO VZDĚLÁVÁNÍ DISTANČNÍM ZPŮSOBEM. Autorem je MŠMT.

https://www.e­du.cz/metodika-pro-vzdelavani-distancnim-zpusobem/

Celkový odkaz – použití ve školách
https://www.go­ogle.com/sear­ch?client=fire­fox-b-d&q=web+klame­ra+p%C5%99io+v%C3%BDu­ce+

7. ZPŮSOBY A PRAVIDLA HODNOCENÍ – více na str 13

"Naopak je třeba se v tomto citlivém období vyvarovat situací, které zasahují do osobní integrity, jako je on-line zkoušení jednotlivce před třídou, povinné fotografování, vystupování před kamerou, požadování informací z žákova soukromí atp.

Vhodné je zapojit do procesu učení i zájmové aktivity konkrétních žáků a využívat potenciál propojování formálního a neformálního vzdělávání.!

Při hodnocení v průběhu distančního vzdělávání škola dodržuje pravidla a kritéria hodnocení, která jsou dle školského zákona součástí školního řádu konkrétní školy. Pokud to situace vyžaduje, je možné školní řád v této oblasti upravit/doplnit tak, aby odpovídal i požadavkům případného distančního způsobu vzdělávání" atd."

"Kamera –

Učitel má přístup k hardware a software, který umožňuje přenos informací a komunikac dětmi/žáky/studenty a rodiči on-line formou (například webkamera, sluchátka či reproduktor a mikrofon).
− Škola má předem určenou techniku, která v případě přechodu na vzdělávání distančním způsobem může
být zapůjčena žákům/studentům, kteří ji potřebují. Zápůjčka techniky je řešena smlouvou o výpůjčce.
− Je předem stanovena a připravena jednotná softwarová platforma, komunikační kanál a společná pravidla

pro komunikaci s dětmi/žáky/stu­denty i rodiči (viz níže).: atd. "

Uvedla jsem jen obecný pohled, ale jako středoškolák jste si mohl přečíst, že je třeba respektovat stanovená pravidla školy, i když to ústní zkoušení s využitím kamery není na jedné straně OK, ale zabraňuje podvádění.

Slyším to denně v ČRo, že mnozí žáci nerespektují soukromí a zveřejnění záběry na netu.

Jenže jde o doporučení, nikoliv zákonné opatření, pokud nemáte kameru, domluvit se s učitelem. Je třeba posuzovat případ od případu, tudíž to nezáleží na mně.

Další odpovědi
Drap

V zákoně to neni. Učitel tě ale nemusí vůbec zkoušet pokud tě nevidí a pokud neplníš nařízení školy k distanční výuce. A co by mohlo následovat si jako středoškolák snadno domyslíš sám.

abrokdor

:D
Takovej zákon neexistuje. Kdyby ti řekl ať skocis z okna tak to taky neuděláš. Ať se třeba postaví na hlavu.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.